:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 439,282,223
Активни 131
Страници 13,787
За един ден 1,302,066

На изпит е по-добре да се носи ябълка вместо шоколад

Пушенето е по-вредно за мозъка от алкохола
Снимка: Борислав Николов
Не че шоколадът може да решава задачи или да отговаря на литературни въпроси, но много ученици го носят по изпити и контролни с надеждата да им помогне. Почти напълно безполезно, биха казали специалистите.

Шоколадът е от бързо усвоимите от организма въглехидрати, обяснява д-р Виолета Шиманова от бившата 14-а поликлиника. Той дава енергия за много кратко време. И ако тя не се изразходва веднага, излишните калории се натрупват в тялото под формата на мазнини. А няма спорт или интелектуална дейност, която да може да изхаби наведнъж такова количество въглехидрати. Всъщност за 3 часа работа е достатъчно само 1 блокче шоколад. На денонощие мозъкът се нуждае от 120 до 150 грама глюкоза. Съвсем различно е положението с плодовете и меда - те се разграждат по-бавно и човек не се чувства гладен в продължение на 4-5 часа след консумацията им.

За да се разгражда по-бавно, шоколадът е добре да се приема с белтъчини. Такава храна е млякото, но то трябва да е нискомаслено, съветва още д-р Шиманова.

Доказано е, че за правилното функциониране на мозъка, особено при децата, е от значение редовният прием на специфични мазнини, които се съдържат в по-мазната риба - скумрия, риба тон, сьомга. По биохимичен път тези вещества облекчават работата на мозъка и повишават способността за концентрация, запаметяване и дори намаляване на агресивността у малките деца, обяснява още д-р Шиманова. Риба трябва да се яде поне три пъти на седмица.

Само един вид храна обаче не е достатъчна, за да се подобри мозъчната дейност, казва лекарката. Необходим е баланс между белтъчините, въглехидратите и мазнините. Правилната пропорция е 7:9:2. Важно е също дали те се обработват правилно. Въплъщение на тази пропорция щеше да е традиционната българска баница, ако не се прекаляваше с жълтъците, които се слагат вътре. За да бъде максимално полезна, тя трябва да съдържа обезсолено сирене, белтъци, тънки кори и не повече от един жълтък. Жълтъкът е една от най-вредните храни, защото води до образуване на холестерол, което пречи и на мозъчната дейност.

Интервалът между различните хранения не трябва да е повече от 6-7 часа, за да могат всички органи и системи да се захранят равномерно, казва още д-р Шиманова. В противен случай организмът започва да си набавя необходимите вещества от мускулната маса, а не от натрупаните мазнини. Препоръчва се преди лягане човек да хапне плод или мляко, защото мозъкът работи и през нощта.

Добре е в менюто да се ограничава количеството на ориза и картофите. И при тях начинът на разграждане е бърз и за кратко човек посяга към още храна. Всичките видове месо подпомагат дейността на мозъка с изключение на червеното и много мазното. Ако се консумират, те трябва да са в малко количество. Учените са установили, че ако човек се храни правилно, може удължи живота си.

Пушенето е по-вредно за мозъка от алкохола, защото цигарите имат повече вредни вещества, обяснява още д-р Шиманова. Те водят до допълнителен стрес за организма. Що се отнася до компютърните игри, те не влошават концентрацията, но и не подобряват работата на мозъка, казва още лекарката. Това са механични игри, които не развиват интелекта у детето, допълва тя.



СПОРТ

За всички свои дейности мозъкът хаби дневно по около 3 000 калории. Спортът обаче не отнема повече енергия от интелектуалния труд, казва д-р Виолета Шиманова. Четенето, писането, рисуването изразходват по-малко енергия, докато интелектуална дейност, при която се работи с хора или с технологии, е далеч по-енергоемка, допълва лекарката.
1
4080
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
1
 Видими 
18 Септември 2004 10:12
От гледна точка само на калориите на шоколада авторката е права.
Но нека не забравяме, че кафето съдържа кофеин, шоколадът-какао (теобромин, Teobroma cacao), a чаят-теофилин. Кофеин, теобромин и теофилин са естествени продукти от групата на т. нар. ксантинови производни, които имат възбуждащ ефект върху мозъка (най-силно изразен при кофеина), сърдечно-съдовата и дихателна система (по-изразени при теобромина и теофилина). Последните два продукта понижават кръвното налягане (разширяват кръвоносните съдове), за разлика от кофеина.
На базата на естествените ксантинови производни фармацевтичната индустрия отдавна е създала лекарства, които имат засилени определени техни ефекти и отслабени други такива (напр. трентал- съдоразширяващо).
Така че за стимулиране на мозъчната дейност и шоколадът помага.
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД