12 дни ще продължи извънредното положение във Франция заради размириците, които започнаха точно 12 дни преди правителството да го въведе вчера. Съвпадението е случайно, защото законът предвижда такъв срок независимо колко е траела кризата, която го е предизвикала. Правителството се опасява, че ще му трябва повече време за усмиряване на бунтуващите се имигрантски квартали. В края на седмицата кабинетът ще бъде свикан от президента Жак Ширак, за да обсъди проектозакон, който би позволил по-дълъг срок на извънредните мерки.
Вътрешният министър Никола Саркози бе цитиран от АФП, че обиски ще се правят при подозрения за укриване на оръжие. Премиерът Доминик дьо Вилпен се обърна в понеделник вечерта към народа по телевизията, за да му обясни защо е необходимо да прибегне до такава непопулярна мярка. Той успокои зрителите, че не възнамерява да изкарва армията по улиците в близко време. "Още не сме стигнали дотам", каза той по телевизия ТФ1.
Опозиционната социалистическа партия изрази веднага тревога за "принципите на свободата", а зелените осъдиха "непропорционалната ескалация".
Законът от 3 април 1955 г. позволява на префектите, които са териториални пълномощници на държавата, "да забраняват движението на хора и превозни средства на определени места и в определени часове". В текста не се използва изразът "полицейски час", но става дума точно за това. Може да бъде наложена забрана на лица, които по преценка на полицията биха пречили на действията на властите, да влизат в "зоните за сигурност". Временно могат да бъдат затворени за достъп салони за спектакли, кръчми и зали за събрания. При неподчинение се предвиждат до два месеца затвор и 3750 евро глоба. Законът позволява на властите и "контрол над печата и всички публикации".
Главно поле на нощните битки в понеделник срещу вторник бе южният град Тулуза. Големи безредици имаше в Лион и Сент Етиен. Ранени бяха 12 полицаи - главно от хвърлени по тях предмети. Общо в провинцията бяха изгорени 933 автомобила, а в Парижкия район - 240. Направен бе опит за подпалване на едно училище край Хавър и на селско кметство край Руан. В Лотарингия изгоряха две училища и една библиотека. Полицията смята, че има лек спад на интензивността на нападенията.
По френски пример в Брюксел и вчера бяха подпалени пет автомобила, с което броят на изгорените коли от неделя стана 10, съобщи Ройтерс. Палежи имаше и в градовете Синт Никлас и Лиеж. Белгийските власти обаче ги омаловажиха. "Това не са бунтове, а изолирани инциденти. Хората, подпалили колите, са били повлияни от случващото се във Франция", посочи говорител на пожарната в Брюксел.
Социалното напрежение във Франция се засили вчера и по още една причина. По обед бе обявена стачка на работници от енергийния монополист "Електрисите дьо Франс". Синдикатите настояват да се отхвърли планът за частична приватизация на най-голямата държавна компания в страната, предадоха ИТАР-ТАСС и БТА. Без ток останаха няколко района на Марсилия и други градове в Южна Франция. Първо от електричество бяха лишени държавните сгради, включително и кметствата.
|
|