Неспособността на България да гарантира сигурността на конфиденциалната информация е довела до прекратяване на размяната на такива данни както в НАТО, така и в ЕС. Това пише Джуди Демпси в статия в "Интернешънъл хералд трибюн", озаглавена "Разузнаването - препъни камък за разширените ЕС и НАТО". Авторката се позовава на анонимни дипломатически източници. Според тях България и Турция причиняват някои от най-големите трудности за разширените ЕС и НАТО.
Като аргумент за този неуспех се сочи фактът, че страната ни не е прочистила висшите нива на военните и разузнавателни служби от възпитаници на бившия СССР. В материала се припомня, че на първия ни посланик в пакта Емил Вълев и на командващия ВВС ген. Димитър Георгиев е отказан достъп до тайните на алианса, а назначението на ген. Павломир Кънчев, като военен представител в генералния щаб на НАТО, е спряно. Това не е първият път, когато западна медия отправя обвинения към България. Досега обаче се споменаваше само неспособността на страната ни да опази тайните на НАТО.
Демпси се позовава на експерта в парижкия Институт за изследване на сигурността Жан-Ив Ен, според когото продължаващите разногласия по въпроса за Ирак са отслабили степента на доверие между страните от НАТО и ЕС и между самите организации.
Междувременно правителството реши да изпрати контраадмирал Емил Люцканов за военен представител в делегацията на страната ни към НАТО в Брюксел. Емил Люцканов бе освободен с указ на президента от май т. г. от длъжността началник на Главния щаб на ВМС и бе на разпореждане на министъра на отбраната. Контраадмиралът е получил достъп до тайните на НАТО от Държавната комисия по сигурността на информацията (ДКСИ) на най-високо ниво, съобщиха от военното министерство.
---
КАРЕ
Още пари
Кабинетът вдигна с по 10 евро командировъчните на българските бойци, които участват в международните операции за стабилизиране и сигурност в Босна и Косово. Досега нашите редници и ефрейтори в бивша Югославия взимаха по 26 евро на ден. За генералските чинове командировъчните вече ще са 40 евро. Кабинетът одобри и предложение до парламента да изпрати до 245 български рейнджъри за мисията на ЕС в Босна и Херцеговина, която ще замени силите на СФОР, чийто мандат изтича. Това е първата мисия на България под знамето на ЕС.
|
|