Николай Бареков, бТв: Завършилата среща на върха в София на ОССЕ ще се запомни освен с вестникарските заглавия за това, че започва II-та световна студена война, и с изключително сериозните мерки за сигурност, които предприеха властите в България. Сега на пряката ни телефонна линия е главният секретар на МВР генерал Бойко Борисов с отговор на въпроса... не бяха ли по-драконовски от необходимото мерките, които предприехте за обезпечаването на този форум?
Бойко Борисов: Не само, че не са били. С една трета от състава, който в другите държави, когато се провеждат подобни срещи, е бил пазен този форум!
НБ: Каква е вече вашата оценка за резултатите от мерките за сигурност, които бяха предприети? Резултатите в рамките на самия форум, разбира се, и резултатите в криминогенната обстановка в столицата, на чиято територия се проведе форумът.
ББ: Аз със статистика не си служа, затова само искам да поздравя сержантите и офицерите, които, особено онази вечер, преди да пристигнат почти по едно и също време министрите Йошка Фишер, Колин Пауъл, и дюкесата, близо четири часа пороен дъжд, вятър, студ, просто, необлечени така, както трябва, успяха да удържат! И тъй като по-предишния ден имахме доста тежък инцидент със задържан чужд гражданин, напрежението беше огромно. За което действително заслужават благодарността на нацията.
НБ: Обезпечи ли ви достатъчно държавата с технически средства при провеждането на това мероприятие? Споменахте, че самите полицаи не са били добре облечени.
ББ: Е, ние винаги се справяме, тъй като тогава съставът се пренапряга, старае се повече и усеща, че работата, която извършва, е сериозна и се оценява.
НБ: Като споменахте за тежкия инцидент с чужд гражданин...
ББ: Той още не е преминал, тъй като г-н Пауъл е още в България. Като го изпратим сега и него, и другите гости, тогава ще считам, че сме приключили успешно.
НБ: Това е и поводът всъщност да ви потърся. Но като споменахте за инцидент с чужд гражданин, става въпрос за гражданин с турски паспорт, който беше заловен с взрив, предполагам?
ББ: Да.
НБ: Да ви върна сега към основните изводи, които МВР би могло да направи от ефекта от засиленото присъствие на полицаи на улицата.
ББ: Ефектът е такъв - добър! Видяхте, като махнахме ладите на по 600-700 хиляди километра, докарахме от провинцията астри, "Опел Астра", как по-различно стои самата полиция. Когато недокомплектът се попълни и когато има повече полицаи на улицата, ефектът е поразителен.
НБ: След като ефектът е поразителен, както казвате вие, защо МВР не извади още повече полицаи на улицата, не хвърли жива сила срещу криминалната престъпност в България?
ББ: Защото няма как да извадим.
НБ: Няма във физическия смисъл на думата?
ББ: Аз преди малко... във физическия смисъл, да. Аз преди малко ви обясних, че такова мероприятие във всяка европейска страна по разчети трябва да се пази с още две трети от това, което ние сме вкарали като човешки ресурс.
НБ: Означава ли това, г-н генерал, че ако държавата отпусне необходимите средства за техническо обезпечаване, за осигуряването на жива сила във вид на полицаи, вие ще можете да се справите с криминалната обстановка, ако присъствате по-сериозно на улицата в българските градове?
ББ: Аз мисля, че и в момента се справят нелошо колегите. Естествено, че би било много по-добре, ако се вкара повече полицейско присъствие. Като имате предвид, че столицата не е единственият град за нас, ние говорим и за малките места, говорим за селата, говорим... Надявам се, че един ден, когато има повече финансови възможности държавата, защото явно ги няма, всичко това ще се отрегулира. Повтарям, за мен е важно, както и за колегите, че проявиха изключително мъжество, особено онази вечер в дъжда! Стояха и не мръднаха от местата си!
НБ: Благодаря много. Главният секретар...
ББ: И не допуснаха нито един инцидент! А и мисля, че за първи път дори кръстовищата за повече... най-голямото задържане, което са правили, е минута и 50 секунди.
|
|