За промяна в Закона за управление при кризи се договориха ръководствата на БСП и Националното сдружение на общините в България (НСОРБ). Страните обявиха намерението си след едночасова среща. На нея присъстваха 12 членове на сдружението, в това число и кметове от най-засегнатите от пороите райони. Днес НСОРБ ще обсъди ситуацията и с депутатите на СДС.
"Подготвят се няколко законови промени", съобщи за "Сега" изпълнителният директор на сдружението Гинка Чавдарова. Тя отказа подробности с мотива, че в момента експертите ги формулират. Кметовете ще настояват за 3 неща - да се подобри координацията и да се формулират ясно отговорностите на институциите, да се създадат силни общински центрове за управление на кризи с ресурси и техника и да се осигури финансирането им от държавния и общинските бюджети.
Кметовете на Търговище и Дългопол - Красимир Мирев и Светльо Якимов, се оплакаха, че сега няма кой да поеме отговорността при крайно сложни инженерни решения като взривяване на язовирни стени при наводнения. Постоянната комисия за бедствия и аварии се занимавала предимно с оценка и компенсации на щетите. Затова общините настояват да участват в разпределянето на средствата при кризи.
Последните наводнения показаха, че в България просто няма техника, оплакаха се кметовете.
"Най-спешната грижа на държавата сега е да осигури жилища на хората, които загубиха домовете си", каза Сергей Станишев след разговора. Според него парите могат да се вземат от бюджетния излишък. Той посочи, че голяма част от щетите се дължат на лошата координация между различните ведомства, в които се забелязва "феодализация".
Идеята на президента Първанов за създаване на солидарен фонд "Бедствия" получи пълната подкрепа на общините. Тепърва обаче ще се търсят най-добрите форми за набиране на средства в него.
---
КАРЕ
ПРЕДИСТОРИЯ
Преди месец кметовете приеха декларация, в която обвиниха отговорните държавни институции в безотговорност, липса на координация и несвършена работа преди големите порои в началото на юни. Те настояха за ясни отговорности и координация на отделните институции, за повече превантивни мерки и пари за тях. Кметовете настояха незабавно да се приеме правилник за прилагане на Закона за управление при кризи, за да могат и общините да изготвят своите планове.
|
|