Вече е сигурно - през есента първите собственици на най-бързата и най-скъпата пазарна кола в света ще получат ключовете си. Официално сертифицирано е и това, че тя ще може да вдига над 400 км/ч.
Вече цяла петилетка "Бугати Вейрон" вълнува въображението, шества триумфално по автосалоните, но пазарната версия все се отлагаше, без да се дават ясни обяснения. Сега става ясно и защо. Техническото изпипване на серийна машина, способна да се движи с такива скорости, очевидно е било по-сложно от предварителните сметки. По данни на фирмата 11 прототипа са навъртели хиляди километри тестове, за да се напасват всички подробности. Инженерите са били принудени да решават проблеми, свързани повече със самолетите, отколкото с автомобила.
Един от най-важните елементи на "Вейрон" е антикрило в задната част, което променя позицията си в зависимост от скоростта - подобно на елерон. Освен това машината има активно окачване, управлявано от компютър, отворите за охлаждане на двигателя са със специални хидравлични клапи, регулиращи движението на въздушните потоци.
Цялостният процес на ускоряване до 400 км/ч. е доста сложна операция, напомняща излитане на самолет. В първия етап (до 220 км/ч.) машината има пътен просвет от 125 мм, а антикрилото и спойлерите са прибрани в каросерията. При преминаване на 220 км/ч. пътният просвет автоматично се намалява до 80 мм на предния мост и 90 мм на задния. Спойлерите и антикрилото се активират, за да притискат машината към асфалта, дифузьорите за въздух са отворени. Тази конфигурация се запазва до 375 км/ч. Иначе ускорението 0-300 км/ч. е за 14 сек.
Преминаването на бариерата 375 км/ч. отново променя конфигурацията на колата. Шофьорът трябва да завърти специален ключ, въведен с психологически мотив - да напомни, че шофирането се приближава до пилотиране. Компютърът проверява всички елементи, включително температурата и налягането на въздуха в гумите. Колата прилепва още по-плътно до асфалта - просветът отпред става 65 мм, а отзад - 75 мм. Антикрилото заема хоризонтално положение, за да оказва по-малко аеродинамично съпротивление, клапите на въздуха за охлаждането се затварят и машината показва максимума от възможностите си. При спиране антикрилото отново променя ъгъла си на атака, за да притисне задния мост и да използва съпротивлението на въздуха за спирачка.
И без сложната си аеродинамика "Вейрон" е концентрат на върхови технологии. Двигателят е с уникална W-образна конфигурация. Два осемцилиндрови блока са разположени успоредно с общ колянов вал. Моторът има принудително смазване, 4 турбокомпресора, 2 интеркуулъра, 64 клапана и се управлява от 3 компютъра. Максималната му мощност е 1001 к. с. Огромната му мощ се прехвърля към 4-те колела през 7-степенна автоматична скоростна кутия с двоен съединител и задвижване "Куатро". Превключването на предавките се извършва само за 0,2 сек. "Мишлен" е разработил уникални скоростни гуми за болида. Спирачките са керамични, а каросерията е от алуминий и стъклопласти.
Цената на една подобна машина е 1 млн. евро, но на различните пазари може да стане много по-висока - в зависимост от данъци и такси. В болида има място за двама пътници, радващи се на скъп и луксозен интериор. По предварителни данни интересът е голям, вече има предплатени над 50 поръчки и може би търсенето няма да бъде задоволено. Планирано е да се продадат не повече от 300 бройки, за да се запази бутиковата стойност. "Вейрон" се прави в нов завод в Молсхайм (Франция), който работи на загуба независимо от високата цена на колите.
Е, вече ще има и такива "народни коли". "Бугати" е имиджова марка на "Фолксваген груп". Проектът бе стартиран от бившия шеф Фердинанд Пийх и се довършва с известно нежелание от наследника му Бернд Пишетсридер. Пийх беше инженерен гений и административен деспот с необуздани амбиции. Фирмен фолклор разказва, че нахвърлил идеята за W-образния двигател върху салфетка в ресторант. За да научи сътрудниците си на любов към високите скорости, им организирал групови тестове под медицински надзор. Той пое концерна в криза и набързо напълни касите му. След него настъпи пазарен спад, а напоследък тръгнаха и скандали със злоупотреби и проститутки за шефовете.
Амбициите на Пийх да придаде шампионски и аристократичен блясък на "народния концерн" по едно време изглеждаха чак патологични. Някои от тях бяха неудачни - примерно одисеята по закупуването на "Ролс-Ройс" или лансирането на луксозната лимузина "VW Фаетон". Възкресяването на славната марка "Бугати" обаче май може да се смята за успешно.
разбирам ги напълно тия от фал-ве груп! напоследък швабите немогат да си завържат обувките без да се иозложат и затова французи ще правят болида а немците ще се фукат, че бугати са техни коли! а и явно нарочно се мълчи по въпроса, чия е разработката поръчана от VW-таджийте! ))