Нова пенсионна реформа в Европейския съюз предвижда пенсиониране на служители на съюза след 50-годишна възраст, съобщи германският в. "Билд". Ако това стане факт, промяната ще засегне над 29 000 души, които работят в структурите на ЕС. От реформата ще могат да се възползват служители на Евросъюза, които след 1 май 2004 г. са навършили 45 години и имат 20 години работен стаж. Ранното пенсиониране ще става по собствено желание. В момента пенсионният праг в ЕС е 63 години.
Бивш служител от Брюксел, който е имал заплата 16 207 евро на месец, в момента получава пенсия 7800 евро. Задължително условие е той да е имал 30-годишен работен стаж. Най-високата средна пенсия в ЕС е 65% от последната взета заплата, което е около 9000 евро. Ако планът бъде приет от Европейската комисия, от него ще могат веднага да се възползват около 350 служители в ЕС, което ще струва над 30 милиона евро на европейския бюджет.
Основната цел на пенсионната реформа в ЕС е да се освободят работни места за служители от новоприетите държави-членки като Полша, Унгария и други, пише "Билд". Според плана висши служители на Евросъюза ще могат по всяко време да се оттеглят от поста си по политически причини независимо от възрастта си, уточнява изданието. Който пожелае да стори това, ще получава три месеца пълната си заплата. След още три месеца ще има право на 85% от бившето си възнаграждение, а пет години след това 70 на сто от него. Ако дотогава бившият служител не е навършил 63 години, той ще има право на 60% от заплатата си, докато ги навърши.
Вече не искам да съм негър в алабама или крава в швейцария.
Искам да съм пенсионер в брюксел.