Интересното е, че не срещам никъде официалната българска позиция по този наистина важен за световния мир / а и за нас самите/ въпрос... Или пък съм го проспала?
Иска ми се да не е същото отношение, както пише Киряк Цонев:
"България подкрепя по принцип общите фрази в резолюциите на ООН, призоваващи към намаляване на конфронтацията в Близкия изток и съветващи враждуващите страни да избягват стъпки, водещи до опасни за мирния процес последици и до изостряне на обстановката. В същото време, обаче, при гласуванията в ООН, на които трябва да се изрази конкретно мнение, каквито са напр.изграждането на нови израелски селища в района на Йерусалим и в окупираните арабски територии, продължаващата окупация на Южен Ливан или сирийските Голански възвишения, продължаващите израелски бомбардировки в Ливан, статута на ООП в ООН и установяване контакти с нея и т.н. – все проблеми, засягащи не само арабските държави, но и реално представляващи актове, засягащи мирния процес, България се въздържа да заема позиция, тя се оказва сред малцинството държави, които се въздържат /а през 1992 г. дори гласуваше “против"/"...
Същият автор посочва и доста интересни "ГАФОВЕ" на нашите политици по този проблем...
и още:"Стигаме до извода, че въпреки някои, макар и първоначални стъпки на правителството към нормализиране на отношенията с арабския свят, българските масмедии продължават, с малки изключения, поетата още от 1990 г. погрешна информационна линия за минимализиране на информацията, засягаща тези отношения, а някои от тях продължават да се пълнят с необосновани обвинения срещу “арабите”, носейки с това безспорна вреда на България. Причините за такова поведение остават неясни и неразбираеми.
Тези контакти от друга страна са опит да се смекчат обвиненията срещу правителството от различни политически сили, (при което всяка изхожда от собствени интереси и съображения), че българо-арабските отношения са загърбени, (което е факт, засягащ, както бе казано всички правителства след ноември 1989 г.) и че липсва баланс между тях и отношенията с Израел (които не дадоха, поне до сега, очакваните положителни икономически резултати)"