Ден след като официално стъпи на "Дондуков" 1, новото правителство получи сигнал от Либия да договори кръвнина за близките на заразените със СПИН деца в Бенгази.
Така България ще осигури амнистията на петте осъдени на смърт медсестри, заяви в сряда вечер посланикът на Джамахирията в Лондон Мохамед аз Зауи, цитиран от Ройтерс. Той обсъдил въпроса с британския посланик в Либия Антъни Лейдън и шефа на бюрото за връзки на САЩ Грегъри Бери. По-късно анонимни либийски дипломати уточниха пред Ройтерс, че срещу кръвнината България може да очаква по-леки присъди.
"Най-доброто решение е постигането на компромис със семействата на жертвите", каза Аз Зауи. Той обаче изрично подчерта, че страните по този случай са само две - българското правителство и роднините на заразените деца, но не и либийската държава.
"Подобно уреждане е в съответствие с ислямското законодателство, което при смъртни случаи позволява да бъдат платени обезщетения, за да се избегне екзекуция. Сумата, която българското правителство би се съгласило да изплати на семействата, не е наш проблем. Важното е постигането на споразумение със семействата. Всяко друго решение освен преговори е загуба на време", каза още Мохамед аз Зауи.
Петте медсестри и палестинският лекар Ашраф ал Хаджудж бяха осъдени на смърт чрез разстрел на 6 май 2004 г. от съд в Бенгази. На 15 ноември т. г. Върховният съд в Триполи трябва да се произнесе по обжалването на присъдите.
САЩ и ЕС не приемат присъдите и няколко пъти призоваха либийския лидер Муамар Кадафи да ги отмени. "Ние няма да се поддадем на натиск", каза обаче Мохамед аз Зауи. Той е участвал в преговорите за разрешаването на случая "Локърби" и за отказа на Триполи от оръжията за масово унищожаване, отбелязва Ройтерс.
"Няма основания българското правителство да влиза в преговори със семействата на заразените деца, защото това означава признаване на вина за нашите медици." Това е позицията на новия външен министър Ивайло Калфин. Той припомни, че искането не е ново. "Компенсацията на семействата е хуманитарен въпрос и по никакъв начин не го свързвам с вината на българските медици в Либия", допълни той. Според Калфин една от стъпките е България да потърси възможност за оказване на съдействие на този тежък хуманитарен въпрос.
София вече изрази готовност да участва в плана на ЕС за подпомагане на болните деца в Бенгази.
Представете си - Съгласяват се с вербовката. Получават банките със заразена кръв. Инжектират я на децата. Една от банките даже си прибират в къщи. Прибират парите. Спокойно изчакват да се проявят признаците на заразата, въпреки че е ясно, че обвинени ще бъдат първо преките извърващи манипулациите и то предпочитателно от чужд произход. (Доказателство за това е спешното прибиране на гражданите си от другите страни).
На такава дивотия могже да повярва само манипулираното простолюдие и...Костов. Той не вярва, естествено, но така му нареждат. Какъв ли чин има в чуждото разузнаване? Все пак Министър председател беше...