Донорите на органи за трансплантации скоро ще се увеличат многократно, след като драстично се смени системата за даване на съгласие или несъгласие. Новият министър на здравеопазването проф. Радослав Гайдарски обяви вчера, че готви промени в закона за трансплантациите. Това няма да е сред спешните задачи, но е един от приоритетите на работа на професора, който извърши първата чернодробна трансплантация у нас.
Ще обърнем системата наопаки, така както е в европейските страни, каза вчера проф. Гайдарски. В момента донор на органи става само този, който писмено е декларирал съгласие. Това се прави пред личния лекар, който пък го записва в здравната книжка на човека.
Хората, които не искат да дарят, трябва да направят същото. Джипито трябва да даде отказа или съгласието на пациента в национален регистър. Ако в книжката няма нито съгласие, нито отказ, специалистите са длъжни да питат близките на починалия.
Законът обаче не определя кой е близък и когато има противоречие между роднините на потенциалния донор, експлантация не се прави. 65-70 на сто от близките отказват органите да бъдат дарени. От 6 милиона души, които могат да произнесат волята си да дарят, в регистъра се събраха едва 500 желаещи. Само през миналата година починаха няколко деца, защото лисваше донор на черен дроб.
В европейските държави всеки гражданин изразява изричното си несъгласие да бъде донор на органи след смъртта си. Ако няма такова, органите му могат да бъдат взети за трансплантация на нуждаещ се.
Проф. Гайдарски намекна и за още промени в областта на трансплантациите. Вчера той каза, че имал уверението на политическите сили, че такива промени ще минат. В миналия парламент имаше пълно неразбирателство по въпроса и този закон дълго престояваше в папките. Дори претърпя вето от президента Георги Първанов.
Министърът обяви още, че ще прекрати практиката за източване на болниците. Според него това може да стане и чрез осигуряването на пълна прозрачност за финансиране и отчитане на разходите им.
|
|