"Няма да спрем на това ниво на уволнения, твърде болезнен е
този удар върху авторитета на полицията, за да се задоволим с решения, които не удовлетворяват обществото, а и нас самите." Това са думи на министър-председателя Иван Костов от 3 ноември 1998 г. Поводът: убийството на 16-годишната Станиела Бугова от полицай при рутинна проверка на пътния възел Петолъчката край Сливен на 23 октомври с. г.
"Това убийство на 16-годишната Елеонора може да разстрои всеки, и то дълбоко. Същото се отнася и за мен. Това, което мога да кажа в момента, е, че аз съм обяснил на ръководството на МВР, че отговорността трябва да се носи лично за техните успехи или неуспехи, в случая говорим за неуспехи, и тя ще бъде понесена лично." И това са думи на Костов. Говори за застреляната пак от полицай 16-годишна Елеонора Димитрова.
Станиела издъхна в ръцете на майка си на задната седалка на семейната им кола, след като бе простреляна в главата от полицая Здравко Петров при рутинна пътна проверка. След това беше уволнено ръководството на РДВР-Сливен, полицаите бяха пратени на психотестове, след дълги игрички си отиде и тогавашният шеф на националната полиция Славчо Босилков, който бе взет веднага за съветник в премиерския кабинет. А после Костов го върна обратно в МВР като гл. секретар. Тогава се разгоря дискусия за използването на оръжие от полицаите, поискана бе оставката на вътрешния министър Богомил Бонев, министър-председателят отново изрази съжаленията си.
И пак всичко се повтори
Отново полицай уби 16-годишно момиче, премиерът пак обясни колко съжалява, но че това си е работа и отговорност на МВР, управляващите отново започнаха да говорят и да отклоняват вниманието с пореден дебат за оръжието, пак ще уволнят няколко висши полицаи и пак няма да има оставка на вътрешния министър.
Едва ли ще има някаква разлика и в бъдещата присъда на убиеца на Елеонора в сравнение с тази на Здравко Петков. Последният бе осъден на две и половина години затвор и да плати 25 000 лева на семейството на Станиела.
Но какво е обяснението на правителството, на МВР, на управляващото мнозинство, че вместо полицаите да пазят здравето и живота на хората, те убиват момичета.
Страшно тъпо е пак да ни разправят, че това било само нелепо стечение на обстоятелствата, че такива неща се случвали и в другите държави, че и полицаите били хора, че отговорността трябва и щяла да бъде поета от преките ръководители и т. н., и т. н. Всъщност колко още 16-годишни момичета трябва да си отидат от полицейски куршум, за да признае властта, че в МВР се случват страшни неща?
Да не говорим колко нелепо звучат
сега думите на премиера и вътрешния министър, казани в деня след убийството на 16-годишната Елеонора. Защото може ли с ръка на сърцето и гледайки в очите майката на момичето, Иван Костов отново да повтори молбата си към медиите и обществото да не поставят под кръстосан огън МВР, да не се подават на разни сценарии и внушения. Кой по-точно може да бъде корективът? Или пък може ли вътрешният министър отново да ни обясни колко трябва да щадим полицаите и да им помагаме в работата им, че няма защо да подава оставка, че няма проблеми в работата на вътрешното министерство? Или как по-точно председателят на Народното събрание Йордан Соколов пак ще се изправи в парламента и ще обясни, че това, което се случва държавата, било едва ли не програмирано, че разни партийни сили се опитвали да влязат по този начин в политическия живот.
Защото в демократичните общества освен служебна и дисциплинарна отговорност съществува и понятието политическа отговорност.
Защото Министерството на вътрешните работи е в колапс.
Изпълнителната власт и ръководство на МВР ту забраняват на полицаите да носят оръжие, ту им тикат в ръцете автомати. Ту им обясняват, че трябва да ходят със стоп-патрони, ту пък се жалват защо полицаите не стрелят по бандитите с истински куршуми. Ту им забраняват да използват физическо насилие, ту ги изпращат на акции, при които влизат с вратата в къщите на почтени хора и ги налагат с приклади или пък им опират автомати о челото.
И трябваше ли да дойде поредната вълна на престъпността, за да се сетят премиерът и вътрешният министър, че са необходими пари за техническо оборудване в МВР?
Как няма да се корумпират полицаите, когато ръководството на МВР не прави нищо, за да ги контролира, да им потърси отговорност, да ги накаже? Имало само 77 случая на корупция и злоупотреба със служебното положение през миналата година. Тъй разправя вътрешният министър Йорданов.
А и за каква отговорност говорим, когато самите шефове на МВР се дърпат да поемат своята. Факт е, че го правят с благословията на премиера. И по традиции, и по закон министърът и главният секретар са фигурите, които управляват тежката структура на МВР. Първият е пратен да упражнява граждански контрол. Вторият пък отговаря за кадровия подбор. Е, справиха ли се? Ами ако се потвърди, че и Асен Агов е набит от полицай?
Иначе в МВР са луднали от политически поръчки, с които ги товарят. Един път ги карат да разследват и проверяват тези и да крият онези. После - обратното. Това е във висшия ешелон.
В нисшия -
полицаите нямат ни най-малки проблеми, ако не си вършат работата
Всеки собственик на разбито и обрано жилище знае много добре, че дори и за оглед полицаят я дойде, я не. Пък ако рачи да намине, може и да го чакаш пред вратата с часове или дни, за да не вземеш да "развалиш" следите. Изобщо да не говорим какво се случва оттам нататък и какви са шансовете на човек да си върне имуществото.
Самите полицаи ту са дознатели, ту не са. Ту са военизирани, ту са без пагони.
И как в същото време да си обясним, че малка България трябва да има вътрешно министерство, в което щатният и нещатен състав надхвърля 100 000 души. Четири години и тези управляващи ни обясняваха и обещаваха, че ще разбият мастодонта МВР, щели да допуснат граждански контрол и щели да превърнат полицията в европейска и приятелска. Какво има налице?
Директни обвинения - дори от прокуратурата, че МВР подслушва незаконно, че неправомерно събира информация, че полицейските дознания не стават за съд и представляват един непрекъснат "мръсен поток" към магистратите, че полицията е безсилна да се справи с престъпността, че е тотално корумпирана и неподготвена, че кадровата работа в МВР е под всякаква критика.
И управляващите, и премиерът, и президентът най-после да признаят, че паралелната власт в държавата не са тъмните групировки, мафията, виртуалната Държавна сигурност, някакви неясни икономически субекти или нещо подобно. Паралелната власт в държавата е по-скоро мастодонтът МВР - като организация, дейност и възможности. И докато той не бъде разбит, подреден и направен да работи, докато полицаите, които уважаваме, като си плащаме редовно данъците, не започнат да работят за нас, държавата ще е все на това дередже.
|
|