Огромни масиви от документи по външния дълг са изчезнали. Има големи бели петна в задлъжняването на страната ни през 80-те години, когато бе натрупан борч от общо $ 11 млрд. Това обяви финансовият министър Муравей Радев по време на парламентарния контрол вчера. Питането за дълга бе отправено от Лъчезар Тошев от СДС. Радев уточни, че във вече приватизираната Булбанк са били открити остатъци от архивите по дълга. През миналия септември те са прехвърлени в Държавния архив.
През 80-те години се поддържаше измамно високо жизнено равнище чрез валутния внос и надценения лев, припомни министър Радев. По това време външните задължения растели с $ 1,5-2 млрд. годишно. Според Радев страната ни консумирала благата, без да създаде потенциал за развитие в бъдеще. Стоковото и инвестиционното кредитиране на около 40 страни от Третия свят е друга причина да бъдат натрупани толкова големи външни задължения, смята министърът. Огромни средства били похарчени и за реализацията на мегаломански проекти като радомирския комбинат, за строежа на огромни предприятия, които създали диспропорция в индустрията ни.
"Ние и поколенията след нас ще плащаме заради безумието на тези, които са натрупали огромните задължения", заяви министърът. Той уточни, че всяка година трябва да плащаме средно по $ 1,2 млрд., или около 2,5 млрд. лв., на външните кредитори. "Ако тези средства оставаха в страната, работните заплати в бюджетната сфера можеше да се увеличат три пъти, а пък пенсиите - два пъти", пресметна Радев.
Пред депутатите той се ангажира да предизвика проверка на архивите, която да покаже какви средства са изнесени чрез външнотърговски дружества. Според министъра повечето от тях вече са приватизирани или закрити, липсват и документи за дейността им. "Въпреки това ще се направи анализ на книжата, които са останали съхранени", закани се Радев.
|
|