Съдия-изпълнител запечата вчера бургаския завод за олио "Камбана", алармираха работници. Мярката е била поискана от местния клон на Експресбанк заради непогасен кредит, отпуснат преди 2 години. Парите са били отпуснати срещу ипотека на "Камбана". От 9 часа сутринта вчера започна описването на канцеларии, производствени мощности и останалото имущество на завода. Изпълнителният директор на "Камбана" Илиян Шаматанов отказа изявления и си изключи мобифона. Управителят на Експресбанк-Бургас Правомир Тодоров не отрече информацията, но и не пожела да я коментира. "Имаме принципно становище, нашите взаимоотношения с клиентите ни да са директни и в тях трета страна не участва. В случая журналистите са трета страна", уточни той.
"Камбана" бе купена през 1988 г. от холандската компания "Хелиън комодитис". Тогава тя плати за 68% от капитала на дружеството 5,5 млн. долара. Обеща да запази предмета на дейност, да инвестира 23 млн. долара и да увеличи персонала от 530 на 620 души.
Според работници в завода още тогава е бил теглен кредитът, но заради лош мениджмънт предприятието постепенно е спряло работа, част от служителите са били уволнени и парите не са били върнати на Експресбанк.
В. "Сега" не успя да уточни за каква сума става въпрос. От синдикат "Подкрепа" няколко пъти изразиха съмнения, че зад регистрираната в Холандия фирма, стоят български собственици. Проверка в Ротердам показала, че "Хелиън комодитис" разполага там само с една канцелария и една служителка, която вдига телефона. Няма данни бургаската икономическа полиция да е проверявала завода, въпреки многобройните сигнали за нарушения там. Вероятно след като банката стане пълноправен негов собственик ще започне поетапната му разпродажба.
"Хелиън комодитис" са собственици и на Бургаската мелница, която също не работи от няколко години. В края на 2000-та тя произведе 2000 т брашно за Югославия по линия на БЧК. И това бе единствената им продукция след приватизацията. В мелницата също има големи съкращения.
Вече приватизираната бургаска фирма "Камбана 1899" стана собственик на още една маслобойна "Прима- М".
|
|