Плакати "Тайни служби от вси страни, съединявайте се"
и "Не сме комунисти, а професионалисти" красяха общия митинг на оръжейниците от ВМЗ-Сопот и журналистите от БНР вчера. На протеста се събраха неколкостотин души - журналисти, оръжейници и граждани. Журналистите отново обявиха, че протестът им не е политически, а аргументите им са им чисто професионални. Те призоваха политиците да не ги употребяват в своя полза.
Въпреки това депутати от всички опозиционни партии поискаха вчера НСРТ да изясни законността на процедурата около номинирането на Иван Бориславов за шеф на БНР и ако се окаже, че е нелегитимна, да отмени избора си. Те обясниха, че не се бъркат в протеста на радиото, но понеже парламентът е гласувал калпав закон, сега трябвало да се намесят.
БСП, Евролевицата, ОНС и независимите депутати настояват НСРТ да не сключва мениджърски договор с Бориславов, докато не се изясни ситуацията в радиото. НСРТ обаче затвърди позициите на неговия екип, като подписа договор за възлагане на управление с УС на БНР. Документът е одобрен единствено от парламентарната квота на съвета. Светлана Божилова е напуснала заседанието. Валентина Радинска се е въздържала, а Георги Лозанов и Бойка Янчева са отсъствали.
В документа има точка, която обвързва УС с договора на генералния директор. Според нея, ако договорът на Бориславов бъде прекратен, това автоматично ще доведе до прекратяване на договора с УС. Договор с Иван Бориславов все още не е сключен.
След решението на НСРТ веднага се появиха слухове, че това е опит на надзорниците да се измъкнат елегантно от конфликта в БНР. Очакванията са Иван Бориславов да се оттегли сам заради влошеното си здравословно състояние и след това да бъде проведен нов конкурс. Като евентуални кандидати за мястото отново се спрягат имената на Александър Андреев от "Дойче веле", Гита Минкова и Светла Петрова, която е програмен шеф на БНТ.
Заради кризата в БНР депутатите от опозицията предложиха още да се проведат спешни консултации между парламентарните партии за промени в медийния и далекосъобщителния закон. Опозицията поиска да се свика извънредно заседание на медийната парламентарна комисия, на което да бъде обсъдено как да се разреши конфликтът в БНР.
Ако тези предложения не бъдат приети, призоваваме членовете на НСРТ да подадат оставка, се казва в декларация, подписана от социалиста Иво Атанасов, евролевия Димо Димов, депутата от ДПС Лютфи Местан и независимия Веселин Бончев. Те са изпратили исканията си до Стоян Райчевски, до шефа на НСРТ Александър Томов и до парламентарните групи. Те призоваха президента да помоли надзорниците от неговата квота да си подадат оставките.
|
|