:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,709,429
Активни 582
Страници 20,359
За един ден 1,302,066
Кодекс на труда

Работникът трябва да се съгласи да замества титуляр

Изпълнението на задълженията на отсъстващия не се уреждат с длъжностната характеристика
Работя по трудов договор, като "организатор-координатор", в една организация с нестопанска цел. Заемането на длъжността е свързано с наличие на висше образование - икономика. В длъжностната характеристика освен това изискване и наред с описанието на длъжностните задължения е записано, че при отсъствие на заемащия длъжността "експерт по икономически въпроси" го замества изпълняващият длъжността "организатор-координатор".

По щатното ни разписание има по една бройка и за двете длъжности. Точно в този момент изпълняващият длъжността "експерт по икономически въпроси" отсъства поради заболяване от грип. Директорът изисква от мен да го замествам, като изпълнявам освен неговата и моята работа. Редно ли е по този начин да съвместявам две длъжности.



Петър Петров, София



По начало наименованието на длъжността, характера на работата и длъжностната характеристика имат важно, съществено, значение в рамките на трудовото правоотношение.

Ще припомним три важни момента с оглед поставените въпроси:

1. Още при сключването на трудовия договор работодателят е длъжен да запознае работника/служителя с трудовите задължения, които произтичат от заеманата длъжност или изпълняваната работа (чл. 62, ал. 5 от Кодекса на труда);

2. С трудовия договор се определят наименованието на длъжността и характера на работата (чл. 66., ал. 1 от КТ);

3. Длъжностната характеристика е важен документ, който се изготвя от работодателя писмено, поне в два екземпляра, като един екземпляр от нея



се връчва на служителя при сключване на трудовия договор



(чл. 127 ал. 1 от КТ).

Вижда се, че още преди да е започнало изпълнението на задълженията по трудовия договор между страните не бива да има неясноти по това какви са тези задължения за дадена длъжност. Без да навлизаме в подробности ще поясним, че длъжностната характеристика е документ, който отразява задължения за определен пост. В нея се описват задълженията, които тази длъжност носи в себе си и които заемащият я трябва да изпълнява. Не е допустимо в длъжностната характеристика да се урежда заместване/съвместяване от едно лице на други длъжности.

Обратното би означавало с една длъжностна характеристика да се уреждат задължения за две или повече длъжности. Без значение е обстоятелството дали изискването за образование, както е в случая, е едно и също за две различни по своите задължения длъжности. Освен това



така се заобикалят редица норми



от Кодекса на труда, които създават правна възможност при определен самостоятелен ред за заместване на отсъстващ титуляр.

А такава възможност има. Тя е уредена в чл. 259, ал. 1 от КТ. Според този текст, заместването на отсъстващ титуляр е възможно в две форми.

Първата предполага изпълнение в рамките на едно работно време на собствените задължения и на задълженията на отсъстващия титуляр, т.е. изпълнение на задълженията по двете различни длъжностни характеристики. За такава хипотеза става дума и в писмото.

При втората е възможно заместване, при което ще бъдат изпълнявани само задълженията по длъжностната характеристика на отсъстващият титуляр. Въпрос на преценка от страна на работодателя е кой и дали въобще някой работник/служител ще изпълнява длъжностните задължения на заместващия. И при двете форми на заместване законът урежда какво възнаграждение ще получава заместникът.

Важното в случая е да отбележим, че това заместване става не по силата на запис в длъжностната характеристика на едната или другата длъжност, а по взаимно съгласие между работника/служителя и работодателя.

По начало законът изисква заместването да се извършва със съгласие между страните, което следва да е в писмена форма, но допуска и липса на писмена форма, която обаче не е пречка работникът/служителят



да получава възнаграждението за заместването



Възприето е в практиката да се подписва допълнително споразумение към трудовия договор, основано на чл. 119 от КТ във връзка с чл. 259, ал. 1 от КТ. С него се уреждат освен размера на възнаграждението и други въпроси свързани с изпълнението на работата на отсъстващия титуляр, евентуалното съвместяване на работата по двете длъжности и т.н.
2817
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД