440 средни училища ще бъдат оборудвани с модерни компютри и връзка с Интернет до края на 2001 г, обяви премиерът Иван Костов на среща с представители на Интернет-общество. За целта ще бъдат отпуснати средства от държавния бюджет. Амбицията е до края на 2004 г. всички училища в страната да разполагат със съвременно оборудване и достъп до световната мрежа. Програма за това ще бъде разработена от МОН.
Към момента само в 550 от общо над 1000-та средни училища в България има сравнително нови компютри.
По време на вчерашната среща се родила идея за компютъризация на училищата и центровете за хора с увреждания, а премиерът обещал да възложи задачата на социалното министерство. "Интернет е големият шанс на тези хора, те не трябва да бъдат изолирани", смятал Костов. "Майкрософт" вече е оборудвала с компютри 3 училища за деца с увредено зрение в София, Пловдив и Варна. От Интернет- общество пък щели да ги вържат с мрежата.
Премиерът приел поканата да стане член на Интернет-общество и шефът на организацията Вени Марковски му връчил личната си значка. Следващата седмица Костов щял да се сдобие с членска книжка и да си плати годишния членски внос от 5 долара.
каре
СТАТИСТИКА
Близо 18 пъти повече трябва да работи българинът, за да си купи компютър в сравнение с европейците. В България PC се заработва за около 1141 часа, докато в Европа - средно за 64 работни часа. Тези данни оповести вчера Валентин Иванов, мениджър по развитие на бизнеса и информационни технологии в KPMG - България в рамките на конференцията "Интернет в 21-ви век". И в двата случая компютърът заедно с модема е смятан за около $ 600. Затрудненият достъп на населението и бизнеса до информационните технологии е една основните причини, които пораждат дигиталната пропаст в страната ни.
Проучванията сочат, че един PC в Европа се пада на 6,8 души. В Югоизточна Европа статистиката варира от 14,9 за Хърватско до 26,1 за България. 5,3% от българите ползват Интернет, а в Европа този показател е 19%.
|
|