Повече от два пъти се увеличават глобите за работодателите, които нарушават трудовото законодателство. Това прие вчера парламентът при гласуването на промените в Кодекса на труда на второ четене. Депутатите успяха най-накрая да приключат с всички текстове от кодекса, с които започнаха още в началото на годината.
При първо нарушение шефовете могат да отнесат глоба до 1000 лв., а при повторно - до 2000 лв. Досега най-високото наказание за първо провинение беше до 6 минимални работни заплати - 474 лв. в момента, а при второ глобата беше до 12 минимални заплати - 948 лв. Наказанието за работодател, който си позволи да не изпълни предписание на инспекцията по труда, вече ще е до 2000 лв. Ако някой се опита да попречи на инспекторите да си вършат работата, пък може да бъде глобен до 5000 лв. Досега максималното наказание за тези нарушения беше 20 минимални заплати - 1580 лв. Парите от глобите ще се внасят в бюджета на социалното министерство и ще се използват за "усъвършенстване на контролната дейност". Депутатите приеха и текста от преходните и заключителните разпоредби, с който се разрешава натрупаните от предходни години отпуски да се изплащат от работодателите до 31 март 2002 г. По принцип кодексът не позволява полагаемата се годишна почивка да се изплаща, вместо да се използва от работника, освен при уволнение.
Народните представители решиха промените в Кодекса на труда да влязат в сила от 31 март тази година. Предложението на социалната комисия беше новият кодекс да заработи от 1 март, но парламентът много се забави с гласуването му.
|
|