:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,742,114
Активни 743
Страници 27,017
За един ден 1,302,066
Хоби

Случайност запалила Радослав Илиев по биноклите

След 1989 г. в МВР решили, че наличните оптични уреди са морално остарели и ги пуснали на разпродажба почти без пари
Снимки: Борислав Николов
Искате да видите как се съблича хубавата съседка, а тя живее чак в блока отсреща? Или да се насладите от близко на Кръстьо Лафазанов в Народния театър, а са ви дали билет на последния ред на втори балкон? Карл Цайс е решил този проблем още преди повече от век, успокоява ви колекционерът Радослав Илиев.

Днешните бинокли са с много по-големи възможности, но в старите се усеща духът на миналото, изпада в сантименталност Радослав Илиев, запален оператор, фотограф и колекционер на фотоапарати и бинокли. Интересът му към тези уреди не е от вчера. Всичко започнало от един търг на остаряла техника в МВР. След 1989 г. от вътрешното министерство решили, че апаратурата, която имат, е морално остаряла и организирали разпродажба. Почти без пари пуснали здрави и годни за употреба уреди. Точно тогава с



два кашона австрийски, руски и унгарски бинокли



се сдобил 73-годишният оператор. Специалисти от МВР се погрижили за това, апаратите да работят - до един били разглобени, почистени, лакирани и отново сглобени - в "бойна готовност". В момента няма сервиз за бинокли, оплаква се колекционерът, никой не се решава да ги поправя.

Той събира предимно фотографска техника, притежава над 2000 фотоапарата, но покрай тях се е запалил и по биноклите. Приятелите му определят колекцията на Радослав Илиев от "дългогледи уреди" като "неголяма, но качествена". Повечето от биноклите му са били притежание на съветски военни. Върху калъфите на някои от тях са гравирани имената на тези, които са ги използвали. На други се виждат издълбани на ръка сърп и чук. Това прави уредите още по-ценни и желани за колекционерите.

Всички обаче носят фирмения знак и годината на изработка. Най-много са създадените през 1945 - 1946 г. Познавачите твърдят, че най-качествените и прецизни уреди са произведени от заводите "Карл Цайс" - Йена.

В колекцията на оператора са намерили място главно военни бинокли. Те са тежки, груби и мощни



(увеличават образа от 6 до 18 пъти).



Театралните модели пък са с изящна орнаментална изработка. Красиви и миниатюрни, те са създадени за удобство на дамите от висшето общество. С тяхна помощ можете да гледате актьорите 2 до 4 пъти уголемени. Ако си имате такъв, няма начин да пропуснете нито една от гримасите на Кръстьо Лафазанов в Народния театър. Има и бинокли, предназначени специално за нощно виждане.

Сега се създават изключителни уреди, казва Радослав Илиев, според когото оптиката е достигнала до невероятни хоризонти. Едва ли не човек може да надникне навсякъде, където му хрумне. Но пък като погледаш през някой от най-новите бинокли на "Кодак" например, колкото и съвършени да са, те заболяват очите. Нищо не може да замени специалната технология за изработка на стъклата, която се е използвала при старите уреди, смята колекционерът.

Всичко е на базата на оптиката - дали искате да гледате звезди или микроби - все лещи ползвате, обяснява Радослав Илиев. Той е завършил кинематография, но след национализацията бил принуден да скъса със седмото изкуство. Това му позволило да се отдаде на скъпото си хоби. Биноклите му влизали чудесно и в употреба. Като запален любител на птиците той успявал да ги заснеме с помощта на уредите, превърнали се в предмет на хобито му. Щъркелчетата са нависоко и само с бинокъл мога да си ги наблюдавам, обяснява той.



КАРЕ

Доктор Карл Цайс (1816 - 1888 г.) създава фирмата си през 1846 г. В началото се занимавал само с изработка на микроскопи. Сред клиентите му бил и университетът в Йена. Негова заслуга било оборудването на университетските лаборатории. През 1861 г. микроскопите на Цайс станали едни от най-прецизните инструменти, произвеждани в света. Карл Цайс бил награден със златен медал на индустриалната изложба в Турингия. През 1893 г. фирмата се управлявала от Ернст Абе, преподавател по физика и математика в Университета в Йена. На 9 юли той създал и патентовал първия "бинокуларен телескоп", т.е. бинокъл 8 х 20 мм. Първото число показва колко пъти се увеличава образът, а второто - диаметъра на обектива в милиметри. Масовите продажби на бинокли стартирали още на следващата година. За военни цели те били използвани през 1899 г., когато се получила поръчка за 10 броя бинокли "Тридер", предназначени за пруската армия. Всеки клиент имал личен номер, гравиран от производителя върху стъклото на бинокъла.



КАРЕ



Съвети за изкушените от биноклите



1. Можете да си купите бинокъл от масите пред "Александър Невски" на старо, но трябва да внимавате уредите да не са повредени. Погледнете стъклата за драскотини. Цените им са от 20 лв. до над $200.



2. Ако предпочитате виртуалния пазар, можете да си поръчате качествен новичък бинокъл на адрес:

http://www.geocities.com/adromeda_sofia/binocles.htm

Там цените на театралните бинокли са около $20, а на по-мощните - от $50 до $200.



3. Добре е да съхранявате бинокъла си на сухо и проветриво място, където не прониква пряка слънчева светлина.



4. Повечето бинокли се продават с калъф, но ако вашият си няма, е добре да му ушиете торбичка от мек плътен плат.



5. Пазете лещите от надраскване с остри предмети.



6. Повечето модели са водоустойчиви, но все пак внимавайте и не мокрете бинокъла.



7. Ако обективите на бинокъла се запотят, можете да ги забършете внимателно с мека памучна кърпа.
 
Колекционерът използва най-новото си хоби и за наблюдение на птици.
 
Продуктите на "Карл Цайс" са за предпочитане, защото не изморяват очите, смята Илиев.
 
Ръчните гравюри на собствениците, като този сърп и чук, са особено ценни за колекционерите.
6661
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД