:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,431,052
Активни 269
Страници 9,734
За един ден 1,302,066

Частник иска продажба на радио "Хр. Ботев"

Чака се до 19% ръст на рекламния пазар, производители ще налагат родни марки
Програма "Христо Ботев" на БНР трябва да бъде приватизирана, за да има реална конкуренция на радиопазара у нас. Това обяви на Годишното общо събрание на Асоциацията на българските радио- и тв оператори (АБРО) Мартин Захариев, който е член на УС на организацията и шеф на Ретро радио.

Според Захариев най-удачно ще е радиото да се продаде на чужд инвеститор, който ще има достатъчно капитали да поддържа предавателната мрежа и да го развие. В момента конкурент на БНР в национален мащаб е единствено частното Дарик радио.

Това е изключително нелепо, коментира генералният директор на държавното радио Поля Станчева. Според нея, ако има радио, което наистина да изпълнява обществените си функции, това е именно "Христо Ботев". Програмата предлага предавания за хора в неравностойно положение, от които г-н Захариев едва ли би могъл да печели, коментира тя.

Банките и застрахователните компании са най-активните рекламодатели и на тях се дължи ръстът от 12% на пазара у нас през 2004 г. През м.г. общият обем на средствата, похарчени от фирмите за промоции, е бил 154 млн. евро. Това е с 16 млн. евро повече от 2003 г. Очакванията са тенденцията за увеличение да се запази и т.г. и на пазара да бъде достигнат ръст между 15 и 19%.

Според Захариев през 2005 г. ще се активизират и фирмите от хранително-вкусовата промишленост, които ще се стремят да наложат марките на продуктите си преди влизането на България в ЕС. Друг източник на допълнителни средства за медиите ще бъдат предстоящите избори, както и активното присъствие на рекламния пазар на БТК след приватизацията на компанията.

Резултатите за 2004 г. показват, че 53% от парите, които фирмите харчат за реклама, отиват в телевизията. Пресата успява да привлече около 20% от сумите, за билбордове се харчат около 10%, а радиото привлича 8% от обема на рекламния пазар. Засега най-малко (2%) са инвестициите за промоции и реклами в Интернет, но специалистите очакват именно пазарът в мрежата да се развива най-интензивно и през 2005 г. да се увеличи с 50%.



ЛИДЕРИ

Би Ти Ви продължава да е лидер на тв пазара у нас, но през 2004 г. като неин основен конкурент се е утвърдила НТВ, която е изместила БНТ. БНР продължава да държи първенството на радиопазара по аудитория. Въпреки това най-големи рекламни приходи регистрира Дарик радио. На срещата на АБРО беше обсъден и вариант на нов закон за радио и телевизия. Идеята е той да бъде представен на депутатите в бъдещото НС и да е факт до края на 2005 г.
10
990
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
10
 Видими 
11 Март 2005 10:06
Че с какво "Христо Ботев" пречи на т. нар. свободен пазар в България? И без това софийският ефир е пренаселен с радиостанции бълващи каква ли не музика, нека има и държавно, пардон, национално радио.
11 Март 2005 11:02
Не че г-жа Станчева ми е любима, но тук е абсолютно права. Частниците искат само да гепят на безценица възможмостите за транслация чрез националната мрежа и да пускат същите боклуци, които ни заливат отвсякъде.
11 Март 2005 12:32
За банановите "републики" не знам, но всяка Къща на новите големи братя - в ЕС, си има собствено Национално радио!

Това ще е пореднот престъпление!
11 Март 2005 14:12
Програма "Хоризонт" е информационна, докато "Христо Ботев" е с културна насоченост - затова е и слушано от немалко хора. Никой частник не би вложил пари в подобна програма - просто не би избил никога разходите! Очевидно целта е националния лиценз, защото тази програма не конкурира реално никого на радио пазара - такава е същността й.
11 Март 2005 14:30

Тук далаверата е малко по-дълбока и по-скрита, но въпреки това е илюстрация как частникът няма да се спре пред никакъв национален интерес, ако може да го трансформира в частен.
Българското Национално Радио (БНР) подготвя, създава и разпространява следните радиопрограми - Хоризонт, Хр.Ботев, Радио България и 5 регионални радиа. Всяка програма се разпространява от мрежа от УКВ и СВ предаватели, експлоатирани от едно специализирано управление НУ РТС. БНР заплаща на НУ РТС всяка година около 15 милиона лева за тази услуга. Тези средства са планирани в държавния бюджет като пряка субсидия за БНР, предназначена САМО за тази цел.
Първа Поля Станчева разви една щурашка идея - тези пари да продължат да се дават на БНР, но да отпадне задължението да се използват само за разпространението на програмите. Тайно в радиото цареше еуфория - ще приберат тези 15 милиона, но няма да го дадат за радиоразпръскване, ще купят няколко маломощни УКВ предавателя в големите градове и покрай магистралите и така ще икономисат средства за повишаване на заплатите си. Но това означаваше, че милиони хора извън големите градове щяха да бъдат лишени от Национални радиопрограми. И Националното радио щеше да престане да бъде национално. Слава богу, намериха се умни глави и отклониха този проект.
Но хвърленото семе покълна в душата на комбинативния частник. И сега Мартин Захариев иска хапка от същата баница. Завоалирано, само програма Хр.Ботев, като пропуска да каже, че тази програма е единствената в България, която провежда политика на популяризиране на българската и световната култура. Пределно ясно е, че в обстановката на масовия чалга вкус програми като Хр.Ботев ще бъдат нерентабилни и в скоро време ще престанат да бъдат програми за култура. По-опасна е обаче другата тенденция. Вземайки и честотите, и мощностите, и субсидиите за излъчването, частникът неусетно ще превърне този ресурс в обслужващ само неговите интереси. По същество, изчезва националния характер на националното радио. В Европа никой не си е помислил да заменя националните институции с частен интерес.
Започвам да се опасявам, че ще се случи нещо такова. Щом се подхвърлят такива идеи, значи някой вече е решил да подари незаменим национален ресурс. Отнемайки този ресурс от хората, които разчитат на него.
Не са толкова важни милионите. Затваря се един прозорец, през който вече няколко поколения гледаха света с широко отворени очи. А минат ли няколко години, никой няма да поиска да го отваря.
Защото няма да има нужда от него. Нали ще има чалга и Слави?
11 Март 2005 15:04
Един частник само с приходи от реклама не може да издържи и подържа програна "Христо Ботев".
Тук има някакви странни частници, финансирани още по странно!
Пример:
Ако някой мисли, че Радио "Дарик" си е построило новата сграда преди време с пари получени от реклама, трябва да е суеверен.
Така и за "Христо Ботев" някой ще се бръкне, но, какви са му целите на този някой, никой не знае.
Българсият рекламен пазар не може да издържа радио мрежи с предаватели на Средни вълни. Премахването на предавателите на средни вълни ще допринесе за по-бързо и пълно лумпенизиране на бедните хора(60% от радиослушателите ползват приемници на средни вълни).
Може пък това да е целта на занятието!
11 Март 2005 18:19
ЕЙ НЕГРАМОТПИ КОМУНИСТИ - ТОВА РАДИО БЕШЕ СЪЗДАДЕНО ЧАСТНО !!!!!!!!
Ама тогава в Царството имаше много малко комуняги и никакви техни наследници, дето сега се правят на велики демократи!!!
11 Март 2005 18:40

Драги мой,
Българското Национално Радио е създадено с царски указ в края на януари 1935 година като Българско Държавно Радио, финансирано от държавния бюджет. Такова се запазва и след 9 септември. И досега.
Не се горещи. В тази тема не спорим кой е или не е комунист и колко сме грамотни - ако искаш, можем да се състезаваме, а, какво ще кажеш?

Тогава, през онази далечна година Радиото е разполагало с един предавател Telefunken с мощност 100 kW, намиращ се във Вакарел - ако пътувате за Пловдив, вляво от разклона за селото ще видите няколко антени, между които и прочутата ромбовидна мачта с височина 216 метра. Другите два предавателя са се намирали в Ст.Загора и Варна, с мощност всеки по 10 kW.
Но никога в историята си Националното радио не е било частно.
11 Март 2005 22:11
Приватизацията на БТ и БНР отдавна трябваше да стане!
Държавните медии не са разпространители на "култура" а са агитатори, пропагандисти и дезинформатори на господстващата партия!У нас все още БКП!
Затъпялият от 50 години комунизъм български народ все още не го разбира!
11 Март 2005 22:13
Перфектен пример на неуспешна лоботомия.
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД