У нас вече ще се дават потребителски заеми с по-ниска лихва за уреди, които са енергоспестяващи. Това стана ясно вчера по време на обсъждане на кредитната линия от 60 милиона евро, която ще получи България от Европейската банка за възстановяване и развитие и международния фонд "Козлодуй".
--------------
Кредитната линия ще заработи от средата на годината. Тогава ще бъдат избрани няколко български банки, които ще раздават заемите. Досега се знаеше, че 60-те милиона ще служат само за саниране на сгради.
Размерът на обсъжданите кредити е от 500 до 5000 евро, като до 20% от тази сума ще са безвъзмездна помощ, а останалото - заем. Лихвата ще е около 6%, обясни Таско Ерменков, шеф на Агенцията за енергийна ефективност. Този лихвен размер е по-нисък от средния размер на лихвите по потребителските заеми у нас в момента. Банковите потребителски заеми са с лихва 10-11%.
Според Ерменков на практика няма да има пречка всеки собственик на жилище да тегли пари за потребителски нужди. Достатъчно е да докаже, че закупеният уред позволява да се намали енергийното потребление.
"Дори да купи хладилник, ако е от клас "А", т.е. харчи съвсем малко енергия, човек ще може да ползва тази линия", обясни шефът на Агенцията за енергийна ефективност. Кредитната линия е револвираща, т.е. с постоянно налични средства до 60 млн. евро.
Фонд "Енергийна ефективност", който ще финансира дейности за намаляване на енергийното потребление в индустрията, засега оперира само със 17 млн. долара.
За да тръгнат заемите за саниране, парламентът трябва да приеме закона за етажната собственост. Фондът няма да отпуска пари на физически лица, а на обитателите на цял вход или сграда, ако са се регистрирали по този закон.
|
|