12 Март 2005 08:43
И още от същия автор:
ПОЛИТИЧЕСКИ БУКВАР НА ДИНАСТИЯТА САКСКОБУРГОТСКИ
Цар Фердинанд, “Съвети към сина” Университетско издателство “Св. Климент Охридски”, София 1991 г.
стр.14 “Оставените писмени следи от една царска ръка трябва да съставляват величайша тайна и ДА СЛУЖАТ КАТО ПРАКТИЧЕСКИ КОДЕКС НА ПРИЕМНИЦИТЕ.”
ЗА СМИСЪЛА НА УПРАВЛЕНИЕТО
Цар Фердинанд, “Съвети към сина” Университетско издателство “Св. Климент Охридски”, София 1991 г.
стр. 28 “На престола си гледай като на нещо временно и не го свързвай с големи надежди”
стр. 25 “ТЪПОУМИЕТО НА ТЪЛПАТА Е НАЙ-ГОЛЯМАТА ГАРАНЦИЯ ЗА ПРЕСТОЛА И ЗА ТРАЙНОСТТА НА МОНАРХИЧЕСКОТО УПРАВЛЕНИЕ” стр. 27 “…като помагах на народа, т. е. на една известна привилегирована класа да се обогати, успях по-добре да уредя моите частни работи. Моето царуване до войната беше един период на материално процъфтяване, защото аз позволих на много гешефтари и вагабонти да бъркат дълбоко в държавната хазна и чрез спекулации на гърба на народа да се обогатят.”
стр. 28 “Прави и ти гешефти, обогатявай се. На мое време твоят възлюбен чичо княз Филип ми вършеше всички гешефти и той прибираше комисионните при сключване на българските заеми; той прахоса своя пай в Ница и Монте Карло, а моя пай се стопи в Дисконто Гезелшафт поради инфлацията…”
стр. 29 “Аз изпратих в София Кирила, за да върши при теб това, което моят брат вършеше през моето царуване. Българският народ е крава, която ти трябва да доиш до изтощение. Най-добрият извор да се обогатиш са военните доставки и заемите…” “… Значи ти можеш да форсираш военните доставки, и то в Германия и там ще имаш 100-200 млн. комисионна, която ще е едно страшно оръжие против твоите неприятели в България. От въоръжение българският народ няма нужда. Това зная положително. Но ти и твоят антураж от видими и невидими гешефтари имате нужда от пари, много пари…”
ЗА ЖЪЛТИТЕ ДЕПУТАТИ И МИНИСТРИ Цар Фердинанд, "Съвети към сина" Университетско издателство "Св. Климент Охридски", София 1991 г. стр. 15
“Денем мен трябва да ме заобикалят глупци, защото това ми прави неизмерно удоволствие. С тях мога да правя каквото искам, те не са способни да коментират делата ми, нито да правят капитал от думите ми. В тях виждам моите истински поданици, а в тяхната сервилност нищо друго освен оная на министрите.”
ГОСПОДАР НА МЪЛЧАНИЕТО
Цар Фердинанд, "Съвети към сина" Университетско издателство "Св. Климент Охридски", София 1991 г. стр. 14
"Аз трябва да дам на моя син съвет да не пише никому писма, особено на българите. Като ученик той едва бе достигнал да пише без грешки, но не и с логическа връзка в изразите си, заради това опасно е за него да пише, защото не ще изразява вярно мислите си, та ако рече да съчинява програмите за управление, те ще бъдат много лекомислени."
Цар Фердинанд, "Съвети към сина" Университетско издателство "Св. Климент Охридски", София 1991 г. стр. 40
"Не е необходимо един цар да е сладкодумен, но той трябва да има дарбата да стъкми прилично някои безсъдържателни мисли, да ги свърже без много грешки. Говори малко. Мълчаливите хора изглеждат важни и мъдри"
стр. 41
"Преди всичко недей има претенцията да бъдеш красноречив и благодари на бога, че не те е направил по-литературен от колкото се изисква за твоите поданици. Банални, обикновени мисли и малко думи. Ето какво прави един цар загадъчен"
ЗА 800 ДНИ Цар Фердинанд, "Съвети към сина" Университетско издателство "Св. Климент Охридски", София 1991 г. стр. 29
"Още повече не бива да се свързваш с дадената дума. За теб е опасно да бъдеш верен на думата си. Тая слабост ще накара поданиците ти да те презират. ОБЕЩАВАЙ ВСИЧКО, КЪЛНИ СЕ ВЪВ ВСИЧКО, НО ПРАВИ КАКВОТО ТИ СКИМНЕ. Глупаците мислят, че тия пороци са полезни за най-долните ти поданици; царете обаче извличат най-голяма полза от тия пороци. АЗ БЯХ ГОЛЯМ ЛЪЖЕЦ, ПО-ФАЛШИВ И ПО-ЛУКАВ ОТ ВСИЧКИ…"
|