:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,691,248
Активни 944
Страници 2,178
За един ден 1,302,066
Според икономисти раздържавяването у нас било "на червено"

Хаосът в приватизацията създал сивия сектор

Нов държавен фонд за реконструкция да подкрепя чужди инвеститори искат експерти
Самоцелната приватизация и липсата на предприятия-ядра, около които да се развива малкият бизнес, станаха хранителна среда за сивата икономика и корупцията. Това обяви икономистът Димитър Ашиков на кръгла маса за модела на родната приватизация и ефекта й върху икономиката, организирана от Клуб 100 и граждански съвет "Коалиция за България".

Вместо да подкрепи крупните инвеститори, които дават работа на други поддоставчици и малки фирми, с приватизацията държавата набързо се отърва от отговорност. "Навсякъде по света изпълнителната власт направлява икономиката както водачът своя автомобил", образно се изрази Ашиков. Вместо да се създаде работеща пазарна среда, у нас задейства икономиката на групировките, допълни икономистът Димитър Стефанов. Затова предприятията ни са рискови, а крупните чужди инвеститори се броят на пръсти, смятат експертите.

Според тях проблемът ще се реши, ако правителството възстанови системата за финансиране на качествени проекти чрез специален фонд, подобен на закрития преди години Държавен фонд за реконструкция и развитие. Той може да се използва за финансиране на проекти, които косвено развиват бизнеса в определени региони. Тази система може да се съгласува и с Евросъюза, където има яснота за посоката на инвестиционните потоци в различни сфери на икономиката. Ако държавата най-сетне поеме управлението, постепенно ще се формират и ядрата-двигатели на икономиката.

За последните 4 г. приватизацията у нас е "на червено", защото постъпленията от разсрочените плащания все повече намаляват, смята Димитър Стефанов. Плащанията в брой бяха заместени с алтернативни инструменти, които намалиха и приходите в хазната. Така от бюджета са изтекли близо 300 млн. лв., които годишно генерират поне още 2% годишен дефицит, смята икономистът.

Монополът на РМД създаде преференции, които изтласкаха стратегическите инвеститори от приватизацията. Липсата на последващ контрол допълнително утежни плачевното състояние на предприятията. До 1998 г. кандидат-купувачите първо се договаряли с банките как да погасяват дълговете и после приватизирали заводите. Тази практика спря и сега дружествата се купуват на символични цени, без да поемат дълговете, смята Димитър Стефанов. Според него сделките се сключват на тъмно и много от договорите впоследствие се коригират в полза на купувача. Затова икономистът настоява за пълна информация в бъдещата приватизация.
632
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД