:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,691,041
Активни 930
Страници 1,971
За един ден 1,302,066
Фирмите, които изкупуват метали, няма да се прелицензират

Почват нови проверки сред търговците на скрап

Дребните крадци на кабели остават със старите глоби
Серия от проверки срещу нарушенията при търговията с отпадъци от метали ще започне скоро сред търговците, обяви вчера вицепремиерът Петър Жотев, след като кабинетът гласува приемането на нова наредба за тази търговска дейност.

"След влизането в сила на наредбата икономическото министерство и МВР ще направят проверки на всички лицензирани сега фирми, за да сведат до знанието им новите изисквания", каза вицепремиерът.

Според новата наредба предприятията, които изхвърлят медни кабели, са длъжни да дават съпроводително писмо на търговците, които са ги купили от тях. Глобата за нарушения стига до 50 000 лева, но тя важи само за юридическите лица. Крадците на кабели, които най-често не работят за определена фирма, остават с досегашните си глоби от 10 до 150 лева, както е по Закона за административните нарушения и наказания. Кражбите на медни проводници бяха увеличени над 5 пъти през 2000 година и само БТК натрупа от това загуби от над 3,5 млн. лева. Новата наредба бе приета след оплаквания и от страна на националния телеком, НЕК и БДЖ за претърпените щети и заплахите за функциониране на системите им.

Лицензираните сега търговци няма да се прелицензират заради новата наредба, предвиждат текстовете й. Четири от досегашните задължителни документа отпадат от изискванията за лиценз: документ за инструменталните мощности, справка за техническите параметри, декларация от собствениците на съседни имоти и копие от дипломата за образование. Лицензионната такса за търговците на отпадъци и отломки от черни и цветни метали от 7000 става 3000 лева. Срокът на действието на тапиите се увеличава от 2 на 5 години.

Нелицензираните фирми нямат вече възможност да търгуват с пълномощни от лицензирани фирми, предвижда наредбата.



КОНТРОЛ



Търговците ще водят на отчет металите, които купуват, и тези, които продават, гласят текстовете на новата наредба. Тези регистри ще се пазят до 2 години. Два пъти годишно фирмите ще представят в Министерството на икономиката справка за наличностите и сделките. Контролът над сделките със скрап се затяга и чрез паричната гаранция, която ще се плаща на държавата при издаването на лицензите. Тя ще остава в хазната при установяване на нарушения.
674
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД