Каква би могла да е защитата ни от бездомните кучета. Кого бих могла да съдя при ухапване от бездомно куче? По кой закон мога да предявя претенциите си? А ако нападението е от домашно куче, което се разхожда без каишка - кого да съдя?
Пенка Добрева, София
За проблема с бездомните кучета отговорност носят общините. Общинските съветници гласуват мерки за обеззаразяване на животните и тяхната евтаназия. Проблемът отдавна съществува в София и в някои от големите градове.
Съгласно чл. 45 от Закона за задълженията и договорите (ЗЗД) пострадало от ухапване лице може да съди общината за нанесени материални (разходите за лекарства, лечение, психолог) и неимуществени вреди (болката, уплахата, стреса). Като солидарно отговорно юридическо лице може да се привлече към отговорност и фирмата, на която общинският съвет е възложил изпълнение на задълженията по ограничаване популацията на кучета, котки, хищници и т.н.
Съгласно Закона за ветеринарно-медицинската дейност
няма определение що е това бездомни кучета
Законът предвижда след залавянето им от определените служби и фирми на общината, кучетата да се държат две седмици в кучкарник и едва след това да се пристъпва към тяхното умъртвяване. Този срок предизвиква много спорове - защитниците на животните отдавна искат той да се премахне, както и да се премахне самата евтаназия, други пък искат съкращаване на този срок. Но той е необходим, защото в общински кучкарник може да попадне и нашият домашен любимец.
Задължение на кметовете на общини е да организират улавянето и изолирането на скитащи кучета и да осигуряват финансови средства за провеждане на санитарни мероприятия с тях, включително и кастрирането им с цел предотвратяване на размножаването им.
При условие, че нападението върху човек или върху друго животно е извършено от домашно куче (с или без намордник) отговорност за неговите действия носи стопанинът му, по силата на чл. 49-51 от ЗЗД. Вредите също са материални и морални. Делото е гражданско и започва най-често в районния съд с
внасяне на 4% държавна такса
върху стойността на исковете за обезщетение.
Напоследък съдебната практика познава развитие - става дума за осъждане на собствениците на такива животни и по наказателен ред за причинени леки, средни или тежки телесни повреди от техните любимци.
Съгласно наредби на общинските съвети и по силата на Закона за ветеринарномедицинската дейност се носи и административна отговорност от 50 до 500 лева за нерегистрирани (необявени) в общината кучета. За отглеждането им се плаща общинска такса, а в Етажна собственост се внася допълнителна такса за почистване като за 1 обитател, но не по-малко от 1 лев.
|
|