:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,676,987
Активни 648
Страници 19,552
За един ден 1,302,066
Македонските албанци искат чуждо посредничество в диалога

НАТО поставя условия на Скопие

Западът се пази да не се забърка в конфликта
Македонският президент Борис Трайковски получи две писма от генералния секретар на НАТО Джордж Робъртсън, в които той го информира за евентуалното изпращане на сили на пакта за участие в разоръжаването на албанските терористи.

Лорд Робъртсън категорично посочва, че успешният и бърз изход от диалога между политическите партии в Македония е главно условие за каквато и да било операция. Трябва да има "трайно прекъсване на огъня и ясно съгласие на разоръжаване на въоръжените групи", допълва той.

Правна основа при вземането на решение от страна на НАТО за изпращане на сили в Македония ще бъде писмото на Трайковски до пакта, с което той иска помощ за операция по разоръжаването.

"Мандатът на тази операция би бил ограничен до събиране на оръжието, а силите ще останат в страната за определен период. Всичкото събрано оръжие ще бъде унищожено. Паралелно с това силите на КФОР в Косово ще продължат да действат засилено, за да прекъснат каналите за доставка на оръжие", пише Робъртсън.

Държавният секретар на САЩ Колин Пауъл съобщи, че американските войници в Македония може да участват в евентуалната операция, но правителството още не е взело окончателно решение, тъй като засега не вижда необходимост за това. Американските войници ще бъдат около 700 и ще изпълняват транспортни и съобщителни функции. Общият състав на натовските сили в Македония ще наброява 3000-5000 души, набрани от международните контингенти в Босна и Косово.

Руският военен министър Сергей Иванов заяви, че неговата страна може да участва, но най-напред трябва да бъде отправена покана към Москва.

Гърция е готова да изпрати един батальон от около 300 души. Италия подготвя военен контингент от 500 до 700 войници. Чехия също възнамерява да участва със 120 войници от частите за бързо реагиране. АФП съобщава, че и Франция е готова да изпрати свои части.

Лидерите на партиите на етническите албанци в Македония настояха за чуждо посредничество в мирните преговори, след като в сряда вечерта президентът Трайковски ги обвини, че блокират диалога с максималистичните си искания.

Македонските лидери са против, тъй като смятат, че това би било намеса във вътрешните работи.

ИДАТ ЛИ?

Възможно е натовската мисия за разоръжаване на албанските екстремисти в Македония да мине през територията на България. Това ще стане на базата на споразумението, което България сключи с пакта в края на март. След като ратифицира споразумението, 38-ото народно събрание даде на правителството правомощия да го прилага до свикването на следващия парламент.

Военният министър Бойко Ноев вчера потвърди, че е възможно натовският корпус да мине през България на път за Македония, но нямало още решение. Правителството одобри вчера декларация, в която изразява тревога от опасността да се стигне до прекъсване на политическия диалог в Македония, настоява за въздържане от употребата на сила и изразява готовност да окаже пълна подкрепа за евентуална операция на НАТО в Македония.
405
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД