:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,676,246
Активни 764
Страници 18,811
За един ден 1,302,066
Люксембург е против прибързаното разширяване на Изток

Започва широк дебат за бъдещето на Европа

Възможно е България да бъде включена в дискусията
Страните от съюза Бенелюкс - Белгия, Холандия и Люксембург - разпространиха в сряда Меморандум за бъдещето на Европа, предаде АФП. В него те предлагат въпросите на европейската интеграция да бъдат обсъдени на широк форум, обединяващ националните парламенти, правителствата и европейските институции. Във форума биха могли да се включат и страните кандидатки за членство, се посочва в документа. Сред тях е и България.

В понеделник люксембургският премиер Жан-Клод Жункер и австрийският му колега Волфганг Шусел се изказаха против прибързаното разширяване на ЕС на Изток. Същия ден основателят на крайнодясната австрийска Партия на свободата Йорг Хайдер поиска референдум в родината си за разширяването на Евросъюза. Според сондажите мнозинството австрийци са против разширяването.

Меморандумът за бъдещето на Европа бе представен в Брюксел от премиерите на страните от Бенелюкс. Документът предлага по време на белгийското председателство на ЕС - от 1 юли до края на годината, да бъде организиран широк дебат. След тази първа фаза трябва да последва специален форум, който да заседава през 2002 и 2003 г. Той трябвало да бъде ръководен от виден европейски политик и да бъде съставен от представители на националните парламенти, на Европарламента и Еврокомисията, а така също на правителствата на страните членки. Третата фаза на дебата за европейската интеграция е свикването на "кратка междуправителствена конференция", на която да бъдат приети "необходимите изменения към Договора на ЕС".

Разширяването не изисква изменения на Договора от Ница, създал институционната рамка за разширяването и приет през декември м.г. от държавните и правителствени ръководители от ЕС.

Коментар

Бенелюкс е минимодел на ЕС и първопроходник на евроинтеграцията. При вземане на решения гласовете на трите малки държави заедно "тежат" повече от тези на Германия, на Великобритания или на Франция. Влиянието им в ЕС е безспорно и обикновено те играят конструктивна роля.

Тази тяхна инициатива обаче предизвиква по-скоро безпокойство. На фона на последните изявления на Жункер идеята за нова Междуправителствена конференция може да се окаже капан, в който да пропадне проектът за разширяването.

Вместо това в Бенелюкс да се бяха замислили дали прекалено рано не бе вдигната карантината, наложена на Австрия заради Хайдер...
546
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД