В края на март месечният доход на средния българин е 112 лв. Това прави по $ 1,7 на ден. Минималната граница за биологическо оцеляване, определена от ООН, е $ 2 на ден. Това заяви вчера Горан Банков при представянето на прогнозата за развитието на българската икономика до 2003 г.
В края на март заетите в държавното управление са били 92 400 души, а сега вероятно гонят 95 000. 15 000 от тях са със статут на държавен служител и месечните им заплати са над 300 лв., каза Банков. Според него надниците на бюджетните служители, които са над 400 лв., трябва да се замразят в рамките на 2 г. Това трябва да важи също за министрите, депутатите, премиера, президента и конституционните съдии, добави проф. Иван Ангелов. Икономистите препоръчаха да се реши въпросът с раздутия държавен апарат. През 1990 г. на държавна служба са били 49 364 души.
Вчера икономистите представиха разработката си за стопанската конюнктура на страната в близките години. Тя включва над 160 мерки, които ще бъдат обсъдени с новото правителство. Експертите предлагат още тази година пенсиите да бъдат увеличени реално с 20%. За това са нужни около 550-600 млн. лв. годишно. 6% според тях трябва да е реалното нарастване на заплатите. Високите доходи да не се променят, или увеличението им да е минимално, за да се намалят сегашните диспропорции, предлагат специалистите. В края на периода те прогнозират средната месечна заплата да е 377 лв., а пенсията - 180 лв. През миналата година те са били съответно 238 лв. и 81 лв., а през тази се очаква да станат 275 и 105 лв.
В следващите 10 години в инфраструктурата трябва да се инвестират 6-7% от БВП. АЕЦ и електропреносните мрежи да не се приватизират, а държавата и частниците да си поделят стопанисването на влаковете, за да се конкурират, предлагат още икономистите. Според тях ДДС трябва да остане 20%, но да се отмени за учебниците и научната литература, медицинските услуги, ражданията, бракосъчетанията и погребенията. Екипът на проф. Иван Ангелов прогнозира инфлация от над 10% в идните две години.
СПЕШНИ МЕРКИ:
Икономистите от БАН предлагат серия от спешни мерки, с които да се подобри финансовото състояние на държавата. Сред тях са:
- Да се внесат 50-60 елитни високозаплатени митничари, които да спрат изтичането на $ 1,2 млрд.
- Да се въведе единна ставка данък печалба от 15% за всички фирми.
- До 2 месеца да се съкрати срокът за връщане на данъчния кредит от началото на 2002 г., а от 2003 г. това да става за месец.
- Семействата с над 2 жилища и вила да плащат данък сгради по стръмна прогресия.
- Пустеещата земеделска земя да се обложи с налози от 2003-2004 г.
- Обвързване на лихвата с инфлацията.
- Поддържане на положителна, реална, основна и депозитна лихва, каквато няма през последните 10 години. Тя почти винаги е отрицателна, което означава, че вложителите губят от спестяванията си.
Stiga ve, Sega! Syrbite veche go iztyrguvaha:
http://news.bbc.co.uk/hi/english/world/europe/newsid_1412000/1412828.stm
Prodajni kopeldaci izliazoha. Syshto kato nas...