Да се ревизират решенията за водните концесии във Варна и Шумен, както и в столицата поиска вчера шефът на Националния комитет за подобряване водоснабдяването на България Ганчо Хитров. Това ще бъде предложено на новите управляващи.
На 23 май правителството прие решение за предоставяне на концесия върху водоснабдителната и канализационната система на територията на общините в областите Варна и Шумен. Според решението концесионерите трябва да се определят чрез конкурс в 2 фази. Кандидатите за стопанисване на ВиК-системата са 8 чужди фирми, заяви Хитров.
Решението на Министерския съвет е обнародвано на 7 юни в "Държавен вестник". От комитета напомниха, че отдавна са против процедурата, защото ставало въпрос за стотици милиони долари. Те ще поискат процедурата да бъде преустановена от новото правителство.
За концесията на столичното водоснабдяване все още се чака решение на Софийския районен съд, каза Хитров. Ако в съдебната система обаче не е настъпило новото време, ще се обърнем към международните институции, закани се той. 10 месеца след като е сключен договорът за водната концесия, не се знае нито колко, нито къде е инвестирано, коментираха от комитета. Преди дни без конкурс от Столична община възложили на фирма да контролира концесионния договор. Затова от комитета настояват да им се предостави договорът за софийското водоснабдяване и да се анализира какво точно включва бизнеспланът. За първите три години концесионерът е обещал инвестиции от 35 млн. долара, напомниха от комитета.
Готови сме да си сътрудничим с новото управление и ще им представим програмата си за развитие на сектора. По наши разчети във водната инфраструктура на страната трябва да се инвестират $ 6,5 млрд., казаха експертите.
|
|