Споровете дали е възможно приемането на изцяло нов Наказателно-процесуален кодекс (НПК) в заложените кратки срокове и какво ще е неговото качество при това бързане започнаха още преди да е готов проектът.
Правосъдният министър Антон Станков обяви преди дни, че документът ще е готов до средата на май, а парламентът ще го гласува до края на 2005-та. Същото обещание бе дадено от Станков и пред посланиците на страните от Европейския съюз.
Шефът на Камарата на следователите Румен Георгиев обаче смята, че проектът се прави "на тъмно" и качеството при такова бързане едва ли ще е на ниво. Георгиев добави, че са малко хората, които знаят какво ще съдържа новият НПК. "Починът отпреди години "петилетката за три дни" никога не е довеждал до добри резултати", коментира още следователят.
Неговият колега от националното следствие Владимир Петров пък каза, че е бил поканен като експерт при изработването на документа, но не го е виждал структуриран като цяло. След което допълни, че мнението на следователите ще се търси постфактум. Според Петров становището на националното следствие е, че не може и не бива да се изработва в такива кратки срокове основополагащ акт като НПК. Особено без да се вземат предвид постановките на Наказателния кодекс и на Закона за изпълнение на наказанията.
От своя страна, председателката на Съюза на съдиите Нели Куцкова настоя за парламентарен контрол върху органите на досъдебното производство - дознатели, следователи и прокурори, включително и чрез възможност за депутатски питания. Тя допълни, че трябва да се помисли и за вариант, при който по шумни дела съдиите да дават разяснения за взетите от тях решения.
В посока засилване на гражданския контрол върху правосъдието са и забележките на адвокат Даниела Доковска срещу Закона за защита на класифицираната информация. Според нея трябва да се даде възможност на съда да преценява дали един или друг орган правилно е засекретил даден материал. "Сега съдът е длъжен да засекрети едно дело, само защото например някакъв служител е сложил гриф "секретно" на документ колко легла има в една болница", обясни Доковска.
|
|