"Русия може да прави съвместни отбранителни планове със САЩ и да купува американски оръжия, ако в предстоящите разговори във Вашингтон идната седмица бъде договорена нова стратегическа рамка на сътрудничество", сочи Райс. Тя прогнозира, че следващите кръгове на руско-американските консултации в Москва и Ню Йорк "ще изведат Русия и по-голямата част от света на пътя на сътрудничеството". Райс обаче прави уговорката, че Русия не е приела още американското предложение, обвързано с отказа й от доставките на технологии за Иран и КНДР.
Свой поглед върху отношенията между Русия и Запада хвърля чешкият президент Вацлав Хавел във вчерашната си статия в италианския в. "Република" - "Русия в криза на идентичност". Той обяснява руския негативизъм към разширяването на НАТО с вътрешните проблеми на Русия.
"Недоверието в самите себе си и несигурността в собствената идентичност пораждат неизбежно недоверие в другите, приписване на недобри намерения на останалия свят и най-накрая агресивност." Така Хавел описва "ставащото в отношенията между НАТО и Руската федерация".
Чешкият президент призовава Запада да не глези Москва с отстъпки, защото "Русия не заслужава да се държим към нея както бихме се отнасяли към някой прокажен, инвалид или дете, което изисква специални грижи, към чието хленчене трябва да се проявяват, колкото и да е опасно, разбиране и търпимост". Според Хавел "подобно поведение не помага нито на Русия, нито на Запада", защото "засилва само изкривените разбирания на Русия и тласка държавниците от Запада да приемат съмнителни и безнадеждни компромиси".
Коментар
Светлите хоризонти за руско-американската дружба, очертани от Райс, може и да изглеждат като глезене на Москва за драматурзи като Хавел. Фактите обаче подсещат, че американската дружелюбност бе пришпорена от скорошните обятия на Путин с китайския му колега Цзян Цзъмин и от очакваната днес прегръдка с вожда на КНДР Ким Чен Ир. Което пък значи, че лутането из собствената й идентичност не пречи на Русия да си гони стратегическите интереси.