Сраженията между македонските правителствени сили и албанските екстремисти в района на северозападния град Тетово се засилват, предаде Ройтерс. Силни експлозии и стрелба се чуваха в западната част на втория по големина град на Македония.
"Невероятно е. Те току-що подписаха мирно споразумение, и страната влиза в гражданска война", цитира Ройтерс неназован дипломат, докато политиците, постигнали споразумението в сряда, се подготвяха да напуснат Охрид.
ДПА предаде, че етническите албански бунтовници от АНО са установили пропускателни пунктове с барикади само на няколкостотин метра от центъра на Тетово. Същевременно конвой от коли на цивилни граждани, бягащи от града към Скопие, се върнал обратно към Тетово.
Съветът за национална сигурност на Македония на извънредно заседание късно в нощта срещу четвъртък констатира, че ситуацията със сигурността в държавата е критична и препоръча "най-енергични офанзивни мерки с цел да се ликвидират заплахите срещу силите за сигурност и гражданите
на Македония". Членовете на Съвета смятат, че "без
използването на сила
не може да се установи цялостно зачитане на прекратяването на огъня от страна на паравоенните структури и терористичните банди, нито пък да бъдат създадени условия Рамковият политически договор за излизане от кризата да има истински ефект". Съветът разкритикува НАТО, като посочи, че игнорирането на неговите изисквания от страна на терористите сериозно поставя под въпрос авторитета на тази организация.
Македонското правителство обяви вчера траур в страната след убийство от засада в сряда на десет македонски войници. Десетте жертви са от град Прилеп, където в сряда вечер
разгневени македонци подпалиха джамия,
разбиха магазини и заведения, собственост на албанци. Група млади хора нахлуха в казармата в Прилеп, откъдето взеха пушки и муниции, предаде ТАНЮГ. След това групата се отправи към центъра на града и започна да стреля. Полицейски час е въведен в Прилеп, в Куманово, Тетово и Арачиново.
Споразумението между политическите сили в Македония, парафирано в Охрид, може да бъде поставено под въпрос от влошаването на обстановката в страната, предупреди пратеникът на ЕС в Македония Франсоа Леотар, съобщи АФП. Леотар посочи, че няма яснота дали бунтовниците ще се присъединят към парафираното мирно споразумение. То бе сключено от 4-те основни партии в Македония, две от които са албански.
ИТАР-ТАСС съобщи от Париж, че албанските бунтовници в Македония са се възползвали от водените мирни преговори, за да укрепят военно-стратегическите си позиции, да се прегрупират и да прехвърлят в Македония ново военно снаряжение. Според много оценки бойният потенциал на АНО е равностоен на този на македонските правителствени сили.
Същевременно продължиха проявите на вътрешни конфликти между основни ръководни фигури в Скопие. Кабинетът на президента Борис Трайковски енергично опроверга вчера обвиненията на бившия министър на вътрешните работи Павле Траянов, че за да получи подкрепата на албанците на президентските избори през 1999 година, Трайковски е подписал документ, че ще им направи отстъпки, когато стане държавен глава. Обвинения в отстъпчивост срещу Трайковски преди седмица отправи и премиерът Любчо Георгиевски.
|
|