Ако НАТО изпрати свои сили в Македония, те трябва да
действат последователно срещу албанските бунтовници там, заяви германският военен министър Рудолф Шарпинг пред германския в." Зюддойче цайтунг" вчера. Той подчерта, че международната общност не може да допусне "престъпни, екстремистки и терористични елементи сред албанците" да определят развитието на ситуацията. Според Шарпинг на разоръжаване подлежат не само частите на Армията за национално освобождение (АНО), но и македонските полувоенни формирования, които също се разраствали. Германският министър се усъмнил доколко е реален планът на НАТО за събиране на оръжието на албанските бунтовници, според който НАТО трябва да изпрати в Македония около 3000 военнослужещи в срок от 30 дни.
Политиците не са се потрудили достатъчно местните хора да разберат какво могат да получат от мирната сделка и че никой не може да спечели въоръжения конфликт, заяви вчера представителят на ЕС по външна политика Хавиер Солана, предава АФП.
Македонските медии пък реагират на мирното споразумение като предателство, съобщава Ройтерс. Агенцията цитира скопски журналист, който заявява, че неговите колеги не се интересуват, какви са детайлите на споразумението, а кой е участвал в "продаването на страната ни и как е станало това".
|
|