Светла Вълканова, БНР: Нови британски съветници влизат във властта, 30 US експерти - в МО, лондонски спец - в митниците, международен екип - в БТК... Как да тълкуваме това?
Кольо Колев, социолог: Вижте, страхът от чужденците остава и е от времето на разделението на двата блока, когато ние имахме какво и защо да крием, когато играехме и можехме да играем в голямата игра на политиката! Честно казано, вече сме вън от тази игра. И това, което ни предстои, е да се впишем в новия еднополюсен свят. Това са САЩ и Западна Европа или е по-точно да се каже, Западна Европа и нейният хегемон. Несъмнено САЩ са тези, които правят глобалната политика. В този смисъл чужденците са нужни. Друг е въпросът, че на тях трябва да се плаща. И големият проблем е с какво им се плаща! Това е най-важното, защото може да им се плати с това, което вече предишното правителство също плащаше: с възможността да доизпоскат фирми, да доразрушат, да нарежат на скрап още нещо, а това е страшно, това вече е страшното! Друг е въпросът, когато им се плаща, за да свършат някаква работа, просто като наемници. Още повече това е практика навсякъде.
СВ: А не е ли белег за ниско самочувствие това, че имаме повече доверие на чужденци като консултанти, отколкото у своите специалисти?
КК: Определено. Най-странното е, че българинът не е ценен - не само че има ниско самочувствие, но той не е ценен вътре в собствената си страна. Неща, които правят българи, които са чудесни, просто не могат да пробият в България! Те трябва да минат примерно през Лондон, през САЩ, за да бъдат оценени в крайна сметка тук. Това наистина е много, много тъжно...
|
|