- Тема или тест?
- Тест е по-добре. Така се оценяват реални познания, темите се зубрят.
- Кога ще се въвеждат тестове за приемните изпити в гимназиите? А във висшите училища?
- Ще видим. Сега внимателно обмисляме всичко, анализираме подробностите. Трябва много добре да се подготви всичко, да не си правим експерименти с децата...
В този примерен диалог от едната страна стои Министерството на образованието и науката, а въпросите ги задават ученици, родители, журналисти... Нека си питат, ако си нямат работа - пак същото ще чуят - проверено е.
От няколко хиляди години в българското образование се говори за тестове, но практически опит за въвеждането им направи само Костовото правителство. Опитът, макар и несполучлив, беше в правилна посока. Само че не издържа теста за издръжливост. В МОН дойде един плейбой - Владо Атанасов, и едно от първите неща, които свърши, беше отмяната на тестовете за прием в гимназия.
Защо става така? Нима задачата е толкова сложна, че комай не се и опитват да я решат компетентните глави?
Тестовете, за които говорим, представляват списък от въпроси с по няколко отговора; за проверка на знания - например на кандидат-гимназисти. Също за проверка на социологически факти - даден социолог си намисля теза, но за да я докаже, трябва да подложи на тест представително извадени от средата си граждани. В този смисъл и интегралната бюлетина е тест с няколко възможни отговора, последно се разбра, че правилният отговор е "Б", даже два пъти "Б".
Въобще тест (от англ.) ще рече проба, изпитание, проверка. В химията тест представлява например лакмусът, на чиято основа се правят повечето тестове за бременност. Има една известна реклама на такъв продукт: "Открийте детето в себе си". В МОН - наопаки, с детски работи не се занимават. В смисъл - тестове има и по вестниците, особено по-несериозните, и в журналите. Разни от сорта "Как се погаждате с баба си" и под. Може би уважаемото чиновничество в МОН се занима именно с такива тестове? Ами да, големи хора са, това е къде по-сериозно от въпросници за деца и юноши.
Като казахме химия, трябва да споменем и едно от първите значения, които дава за test дебелата другарка Британика. Test се казва на процеса, при който се извлича благородният метал, рафинирането. А както знаем, подопечните на МОН - учителите, са мнооого под тия работи. Малко са професиите, които са по-зле заплатени; не за злато и сребро работят нашите учители.
За злато и сребро са частните уроци - които не биха съществували в днешния си вид, ако в гимназия и университет се влиза с тест.
Ами нищо не им пречи да въведат тези тестове, а не само да се канят.
Ето един сайт в дира с тестове: Натиснете тук