:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,695,970
Активни 759
Страници 6,900
За един ден 1,302,066
Бели пари за черни дни

Пенсионната възраст между два закона

Как да се разбира правото на пенсия за изслужено време и старост според Кодекса за задължително обществено осигуряване
С влизането в сила на Кодекса за задължително обществено осигуряване (КЗОО) възникна въпросът как ще се прилагат занапред някои разпоредби на Кодекса на труда, използващи израза право на пенсия за изслужено време и старост, а в чл.328 КТ още и "пълна пенсия".

Става дума най-вече за чл.328 ал.1 т.10 КТ, чл.329 ал.3 КТ и чл.222, ал.3 КТ. Пенсиите за изслужено време и старост бяха уредени в чл.2 и следващите на отменения Закон за пенсиите. Именно с тях бяха обвързани посочените разпоредби от Кодекса на труда.

С отмяната на Закона за пенсиите новият осигурителен Кодекс въведе нов термин - "пенсия за осигурителен стаж и възраст".

От какво зависи придобиването на това право, определя чл.68 от КЗОО. Съгласно текста на тази разпоредба правото на пенсия за осигурителен стаж и възраст възниква при наличието на две едновременно дадени изисквания:

- навършване на установена от закона възраст и

- осигурителен стаж.

Взети заедно те се измерват с една обща величина - определен, минимален брой точки. Законът предвижда тази величина, респективно компонентите й да се променят в периоди от време от края на 2000 г. до края на 2004 г., включително и след този момент. Подробностите в тази посока са известни на читателите.

Новите изисквания обаче не променят смисъла, предназначението и същността на правото на пенсия.

Ето защо, занапред там където в Кодекса на труда съществува изразът "право на пенсия за изслужено време и старост" ще трябва да разбираме "право на пенсия за осигурителен стаж и възраст" по новия осигурителен Кодекс.

Така е, например, в чл.329 ал.3 от Кодекса на труда. Съгласно този текст при извършване на подбор, работодателят е длъжен да уволни - преди всички други работници, работниците и служителите, които са придобили право на пълна пенсия за изслужено време и старост и работещите пенсионери. Както вече пояснихме и в този случай работодателят трябва да разбира под "право на пенсия за изслужено време и старост" - "право на пенсия за осигурителен стаж и възраст".

Следователно, за да приложи правилно чл.329 ал.3 от КТ, той ще трябва да прецени за всеки конкретен случай дали лицата са придобили право на пенсия при условията на чл.68 от КЗОО.

Приложението на чл.328, ал.1, т.10 от КТ относно уволнение на работника или служителя при придобиване право на пълна пенсия за изслужено време и старост, но не по-рано от 3 години след навършване на възрастта за съответната категория труд, по която е придобито правото на пенсия, е възможно само, след като работодателят прецени за всеки конкретен случай:

- че лицето е придобило право на пенсия за осигурителен стаж и възраст по чл.68 от КЗОО (възраст и стаж обединени в точки);

- налице е условието не по-рано от 3 години след навършване на възрастта за съответната категория труд.

Във връзка с това условие възниква въпросът от кой момент следва да се броят тези три години?

По наше мнение трите години трябва да са изминали от момента на навършване на възрастта за съответната категория труд. За трета категория това е възрастта по чл.68, ал.1 от КЗОО - 60 г. и 6 месеца за мъжете и 55 г. и 6 месеца за жените. Но това е началният момент само за настоящата 2000 г. Предвид постепенното нарастване на възрастта през следващите години (вж. чл.68, ал.2 и 3 КЗОО) този начален момент, т.е. възрастта както за мъжете, така и за жените ще се променя.

Що се отнася за другите категории труд, то и за лицата от тези категории следва да се съобразяваме с правото по чл.68 КЗОО. Но относно началния момент, от който ще броим трите години, ще се ръководим от текста на пар.4, ал.1 КЗОО - за първа категория при мъжете ще броим от 52 години, а за жените от 47 г., докато за втора категория тези начални моменти са респективно 57 и 52 г.

И накрая за чл.222, ал.3 КТ. Става дума за правото на обезщетение в размер две или шест заплати, свързано с придобитото "право на пенсия за изслужено време и старост". И в този случай под цитирания израз следва да се разбира правото по чл.68 КЗОО.

По наше мнение би било добре в Кодекса на труда, както и в други нормативни актове, в които се използва старият израз, да бъде извършена промяна и да се възприеме изразът "пенсия за осигурителен стаж и възраст", като по този начин ще бъдат уеднаквени използваните термини.
8715
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД