Културата на взаимоотношенията между администрацията и гражданите остава на ниско ниво, макар че евростандартите изискват бърза и коренна промяна. 40 на сто от българите, които не са доволни от работата на администрацията, предпочитат устно да наругаят чиновника, вместо да подадат жалба или сигнал по нормалния ред. Това показва национално представително проучване на НЦИОМ от март, огласено на конференция за предизвикателствата пред администрацията в ЕС.
Само 5 на сто от българите подават писмена жалба, ако не са доволни от работата на чиновниците, съобщи Добромир Данин, главен специалист от НЦИОМ. Подадените сигнали по телефона или по Интернет са пренебрежимо ниски.
Повече от 90% от българите все още предпочитат да контактуват с администрацията лично или чрез упълномощени лица. Личният контакт се възприема като единствен и работещ, установили социолозите. Само 4% от българите ползват Интернет. 45% от попитаните обаче са се обявили за това държавата да осигури безплатен достъп до електронни услуги.
39 на сто от анкетираните са казали, че са подали сигнали до администрацията, но не са получили отговор на тях. В сравнение с миналата година има леко намаление на случаите, в които администрацията е отговорила на сигнали на гражданите, обобщи Данин.
Масовата оценка за работата на администрацията е добър 4. Има известно разочарование в оценките на хората за това дали се е подобрила работата на служителите, каза още Данин. 36 на сто са отговорили утвърдително през февруари миналата година, а сега само 27% смятат, че има подобрение.
Това е нормално, защото изискванията към администрацията се повишават, коментира шефката на дирекция "Държавна администрация" към МС Снежана Димитрова. Според нея гражданите не бива само да недоволстват, но и да се научат да подават сигналите и предложенията си по установения ред, за да има нормален диалог.
По време на посещението на министър Калчев в Брюксел миналата седмица страната ни е получила отлична оценка за реформата в държавната администрация, съобщи Снежана Димитрова, която бе част от делегацията.
моят опит е, че извикването на директния началник на човека е по-ефективно, скандалът не е много ефективен, а жалбата е безнадеждна.
проблемът обаче е не в жалбата, а в пълното безхаберие на държавната администрация - няма процедури, няма правила, няма контрол, няма уволнения - което създава убеждение у чиновниците, че са безнаказани и те правят каквото си искат. като резултат цялата система е корумпирана до най-ниско ниво.
нормално. тук сме в третия свят