Вероятно няма млада майка, която да не е мечтала, след като роди, да възвърне веднага своята перфектна форма. Проблемът е, че магически пръчки не съществуват. В ролята на добрата фея обаче са се опитали да влязат група италиански лекари от болницата "Сан Рафаел" в Милано. Те са изготвили специална диетична програма за бременни, съобразена с всички нужди на плода. Този режим на хранене е здравословен и абсолютно безвреден, са категорични медиците. Основното при него е, че се набляга на т. нар. полезни храни, които не натрупват мазнини, а в същото време дават на организма всички необходими вещества, витамини и минерали. Предложените ястия са богати и разнообразни, така че не затормозяват психиката.
Според лекарите този диетичен режим е
полезен не само от естетическа гледна точка
Стара истина е, че прекаленото натрупване на килограми по време на бременност влошава здравето както на майката, така и на бебето. В резултат може да се стигне до високо кръвно налягане и диабет. С подходящо меню се щади и стомахът, който по време на бременността не преработва храната както трябва. Разбира се, тук не става дума за традиционните диети, а за специално изготвен режим за бременни, предупреждават лекарите.
Колко килограма трябва да наддаде жената по време на бременността? Погрешно е мнението, че бъдещата майка трябва да яде за двама. Има строг таван на допустимото тегло.
Жена със среден ръст е нормално да качи 10 кг
Ако дамата е била пълна преди бременността, през 9-те месеца тя трябва да не допусне теглото й да нарасне с повече от 8 кг. Прекалено слабите жени могат да наедреят с 12-13 кг.
Диетичният режим на бременната не е сложен. През първите 3 месеца храненето е както обикновено плюс 200 допълнителни калории. Те се съдържат в чаша прясно мляко или бисквита. Последните 3 месеца обаче дневното меню трябва да достигне до 2000-2100 калории. Важното е храната да се приема в малки количества, но по-често. Традиционните три хранения на ден трябва да се разширят до 5 или 6. Половината от нужните калории трябва да бъдат доставени на организма чрез хляб, макаронени изделия и ориз. Останалата част се
разпределя между прясно мляко, плодове, картофи и цвекло
Най-малък процент трябва да бъдат месото, рибата, сиренето и яйцата. В никакъв случай бременната не бива да отказва последните храни, тъй като те са жизненоважни за плода.
Разбира се, предложеният вариант може да се разнообразява според вкуса. Важното е да има витамини, които се намират в плодовете, зеленчуците и месото. Да не се пренебрегват млечните храни, тъй като са богати на минерални соли и калций, а те изграждат костната система на плода. Необходим за нервната система и мускулите на майката и бебето е фосфорът. Намира се в рибата и яйцата. Желязото (месо и зелени зеленчуци) се грижи за червените кръвни телца в организма.
Зеленчуците по принцип са абсолютно задължителни
за бременната, тъй като техните влакна предпазват от запек. Абсолютно забранени през 9-те месеца пък са мазните храни. Ако толкова горите от желание да хапнете нещо по-тлъсто или по-мазно, поне намалете количеството. И дано меракът да не ви тормози често. Захарните храни също трябва да бъдат строго ограничени. Забравете сладкишите, сметаната, кремовете, сиропите и сладоледите, колкото и да ви се иска да хапнете точно това. Все пак веднъж месечно може да си позволите малко блокче шоколад. Не яжте в никакъв случай пържени храни, твърде тежки са за стомаха и черния дроб.
Алкохолът е абсолютно забранен. Не само заради външния вид.
КАРЕ------------
Позволени храни
Месо, риба, яйца - съдържат протеини, нужни за растежа на плода.
Млечни храни - съдържат калций, протеини и полезни мазнини, нужни на бебето.
Зеленчуци, плодове, варива - богати на витамини и минерали, жизненоважни за плода. Техните влакна предпазват от запек.
Картофи, цвекло - съдържат амиди, захари, витамини, които предпазват от отоци през първите 3 месеца на бременността.
Хляб, макаронени изделия - предоставят енергия.
Растителни мазнини - необходими на стомаха и черния дроб.
Забранени храни
Консервирани храни - дори домашните съдържат химия, която е вредна за плода.
Пушени меса - могат да причинят токсоплазмоза, опасна за плода.
Пържени храни - съдържат мазнини, затрудняващи храносмилането.
Сметана, сладкиши - прекалено мазни и захарни.
Кашкавали - могат да предизвикат листериоза, опасна за плода.
Кремове, майонези - опасност от салмонела.
Алкохол - чрез кръвта достига до плода.
Газирани напитки - съдържат много захари и подуват стомаха.
------------------
Снимка: архив "Сега"
Бременните трябва да внимават дори с течностите, които поемат.
|
|