И петролът, и доларът поевтиняха на международните пазари. В Ню Йорк цената на суровия петрол беше най-ниска от шест седмици насам. Това съобщи агенция Блумбърг. Спадът на суровината дойде в резултат на увеличеното производство от страна на ОПЕК, което доведе до нарастване на запасите.
Суровият петрол с доставка през май беше с 1.3% по-нисък и се търгуваше срещу $51.20 за барел, което е най-ниската му цена от 1 март досега. В сравнение с рекордните $58.28 за барел през миналата седмица цената е с $7 по-ниска. Петролът сорт "Брент" поевтиня с $0.74 и се търгуваше срещу $51.24 за барел. Рекордът му бе на 4 април, когато достигна $57.65 за барел.
Участниците на пазара очакваха САЩ да обявят, че доставките на суров петрол са се увеличили за девета поредна седмица и че по-голямото производство на рафинериите е спряло продължилия месец спад в запасите на бензин.
ОПЕК обмисля за втори път през тази година да увеличи квотите за производство на суровината. През март, според оценка на международната агенция по енергетика, страните от организацията увеличиха добива с 290 хил. дневно до 29.1 млн. барела на ден. Във вторник Саудитска Арабия обеща на клиентите си от Азия през май да получат повече суров петрол, отколкото през този месец.
И щатският долар пое надолу, след като бяха оповестени протоколите от заседанието на Федералния резерв на 22 март. Дилърите вече не залагат, че ФЕД по-рязко ще увеличава основната лихва в САЩ.
Зелените пари слязоха на петседмичен минимум спрямо японската йена. Еврото пък поскъпна до около $1.2930. "В протоколите пазарът не намира нищо, което да подскаже предстоящо агресивно покачване на лихвите", коментираха анализатори. Това означава, че покупката на долари няма да са толкова активни и доларът няма да поскъпва, твърдят експерти.
Петролът и доларът поевтиняха,
но бензина в България не.