От 2009 г. българите ще могат само с една банкова карта да се разплащат в страните от еврозоната. Тогава се очаква страната да влезе в еврозоната и да стане част от единната европейска платежна зона (SEPA). В момента в еврозоната се работи по проекта за въвеждане на единната система. Една от целите му е всеки картодържател да може да ползва своята карта на всеки банкомат или ПОС-терминал на разумна цена, без да се прави разлика в коя страна от еврозоната е издадена тя. Това обясни подуправителят на БНБ Божидар Кабакчиев пред участниците във финансовия ИТ форум "Европейските предизвикателства пред финансовия сектор".
Предвижда се SEPA за граждани да бъде изградена през 2008 г., а за индустрията - през 2010 г. За да се разплащаме с карти в еврозоната, няма да е необходимо клиентът у нас изрично да посочва пред банка у нас, че иска международна карта. И сега с карти "Visa" и "Master Card" се теглят пари в чужбина, но банките издават и карти, валидни само за България. От 2009 г. картите, издавани от наши банки, ще имат характера на национални за еврозоната. Това предполага и уеднаквяване на условията и таксите при теглене за всички картодържатели в еврозоната. Сега у нас таксата е 0.20 лв. за теглене, а в чужбина варира между 2 и 5 евро. Кабакчиев обясни, че страната ни няма да догони тези 2-5 евро. "С въвеждането на единната система банковите обороти ще нараснат и това ще позволи на банките да намалят таксите", коментира той.
В еврозоната сега влизат Франция, Португалия, Гърция, Италия, Испания, Австрия, Финландия, Холандия, Белгия,
Люксембург, Ирландия, Германия.
каре - За експанзия
Банките, които са раздавали фиктивни кредити през март, отчасти са си "платили" за това. "Те са раздули изкуствено депозитната си база и ще трябва да заделят по-големи резерви при БНБ", обясни Кабакчиев. Според него нарушение на разпоредбите може и да няма, но заобикаляне със сигурност има. Димитър Костов, който е номиниран за подуправител на БНБ, коментира, че банките са търсили начин да защитят бизнеса си. Според него заемите, които е трябвало да служат като буфер, не увреждат качеството на кредитния портфейл.
Сега у нас таксата е 0.20 лв. за теглене, а в чужбина варира между 2 и 5 евро.
Къде е 20 ст таксата?
Всяка банка си направи различна такса за техни банкомати и за банкомати на други банки.
Има такси от без пари до 1.20лв.