Руският президент Владимир Путин може да остане начело на Кремъл и след изтичането на втория му мандат през 2008 година благодарение на тайна сделка с беларуския президент Александър Лукашенко, писа вчера германският вестник "Ди Велт". Конституцията на Русия допуска само два последователни мандата.
Според вестника сценарият е следният: Русия и Беларус ускоряват обединяването си в една държава. Година след това се насрочва референдум за одобряване на новото държавно обединение. Конституцията се пренаписва, Държавната дума се разпуска и се организират избори за единен руско-беларуски президент, който започва да си отброява нова серия мандати. През 2007 г. Путин може да бъде преизбран за седем години, а Лукашенко да получи вицепрезидентски пост с перспектива да се кандидатира и за президент.
Хипотезата звучи логично, след като завчера Путин сам подхрани спекулации, че може да поиска трети мандат. По време на посещението си в Германия той каза пред немски журналисти: "Няма да променям основния закон. Но по конституция човек не може да бъде избиран три пъти поред." Това предизвика много спекулации вчера в руския печат дали не възнамерява да пропусне един мандат - от 2008 до 2012 г., и след това отново да се кандидатира.
Директорката на Института за приложна политика Олга Криштановска развива друга хипотеза: Путин ще се кандидатира през 2012 г. През периода от 2008 до 2012 ще стане министър-председател. Според нея той ще се възползва от германския вариант, при който истинската власт е в ръцете на канцлера. Тогава президентът няма да бъде избран пряко от народа, а ще бъде посочен от парламента и ще изпълнява представителна роля. При такава схема Путин ще може да управлява и 20 години без избори.
Електронното издание "Газета" посочи трети сценарий, за който вече е споменавал председателят на Съвета на федерацията Сергей Миронов. Според него от 2008 до 2012 г. Путин би могъл да заема който и да било от трите висши поста в държавата, освен президентския - премиер, председател на горната камара на парламента или на Държавната дума. След четиригодишна пауза би могъл отново да се яви на президентски избори.
|
|