:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,687,101
Активни 751
Страници 29,666
За един ден 1,302,066
Скандали

От местните драми в СДС към национална синя трагедия

Промените в общинските партийни съвети веднага ще доведат до искания за промени и в регионалните ръководства. След това някой ще се сети, че и националната конференция е била нелегитимна...
Снимка: Борислав Николов
Националният съвет на СДС ще вземе днес решение по първите дела, с които се занимаваше Страшният съд на партията - за легитимността на общинските ръководства във Варна и Стара Загора. В СДС е така - колкото и страшен да е съдът, неговите решения трябва да бъдат одобрени от партията. Вероятно след няколко седмици ще бъде решена и третата от най-скандалните местни драми на СДС - тази в Добрич.



Благой ще продължи да управлява СДС край морето



Ще му махнат заместниците. Варненският СДС чака соломоново решение от Страшния съд. Депутатите Юрий Юнишев и Георги Хубенов трябва да докладват днес пред Националния съвет на СДС как стоят нещата в партийната организация в морската столица и трябва ли да се избират нови шефове на СДС.

Вероятно някой ще си отиде от ръководството на СДС-Варна, но това няма да е Благой Димитров. По-скоро ще е някой от заместниците му.

Варненската организация на християндемократите е проблемна от години, но крахът на Добрин Митев на местните избори хвърли сините в суплес. Митев, възпитаникът на Великотърновския университет "Св. св. Кирил и Методий", вече сдаде всички постове, които заемаше в партията и държавата. Новият силен човек в града - Благой Димитров, напусна парламента и дойде край морето в името на мира, но разпали нова война. Щом дебаркира във Варна, Благой изключи няколко лидери на местни клубове в града и наказа с предупреждение за изключване 17 общински съветници от СДС, които приеха декларация в подкрепа на Добрин Митев. Не бе пощаден от наказание дори председателят на местния парламент Стелиян Севастиянов, който поиска и получи вот на доверие от своите.

На бунт срещу Благой Димитров се вдигнаха Добрин Митев и депутатите Даниела Николова и Захари Холевич. Те спечелиха малката си битка - да не допуснат Димитров да стане областен управител на Варненско.



СДС свали политическото си доверие от Добрин Митев



с много интересни мотиви. Докато висели пред вратата на областния съвет, бдителни журналисти чули как човекът на Благой Димитров - Янко Станев, обвинява Митев, че е загубил изборите, при положение че всички варненски медии, силови и подсилови групировки са работели за СДС... Хората на Благой Димитров успяха да надвият в тази битка и се събраха да отпразнуват "освобождението на Варна от Добрин Митев".

Митев се опита за задържи поне поста областен управител, след като Благой Димитров му отне общинското и регионалното ръководство на партията. Митев би път до София, но уви. Както той казваше: "Късно е. Ситуацията от драма се превърна в комедия." Прости се с мястото, въпреки че преди време Иван Костов много го харесваше. Командира казваше: "Митев е човек с много поражения и победи, с голям политически и административен опит."

Тогава хора на Митев сезираха Страшния съд. Недоволстваха, че новите зам.-председатели на ОбС на СДС не са получили над 50 на сто от гласовете по време на отчетно-изборното събрание. Някои се класирали с 200 гласа, въпреки че в залата присъствали над 1000 делегати. Така се получило, защото по предложение на Димитров лидерите се избирали не с мнозинство, а с вишегласие - който спечели най-много гласове...

Страшният съд е сезиран и заради наказанията, с които Благой Димитров започна да управлява партията. Беше поискано Димитров да не съвместява двата ръководни поста в партията - шеф на общинската структура във Варна и шеф на областната.



Сменят цялото общинско ръководство в Стара Загора



Проблемът в Стара Загора е сходен с варненския. Враждуващи депутати, загуба на местните избори, конфликти между бивши кметове и областни управители. И тук има недоволни от избора на новото общинско ръководство в града. От всичките 900 седесари в Стара Загора само 170 бяха допуснати до избора на свой партиен шеф. В последния момент бе сменено мястото, в което се провеждаше отчетно-изборната конференция. 40 одобрени за делегати не бяха допуснати до залата. Твърдеше се, че общинското ръководство е излъчило за делегати хора от местни клубове с помощта на мъртви души. Главният секретар Христо Бисеров бе мощно освиркан от недоволните сини заралии. Бисеров се спаси от линч, като се измъкна през задния вход.

На онова злополучно събрание за общински лидер на СДС-Стара Загора беше избран неуспелият кандидат-кмет арх. Иван Иванов. Скандалите около него тръгнаха още преди местните избори, когато изненадващо 4 от кандидатите за участие в първичните избори на СДС не бяха допуснати до участие. Сред тях бе и досегашният кмет на града Цанко Яблански. Негови привърженици направиха инициативен комитет, който събра 8 хиляди подписа с искането той да бъде допуснат до участие в предварителните избори.



Яблански бе решил да се бори, но тогава дойде офертата,



на която не можа да устои - посланик в Израел. Според социологическите проучвания от миналата година Яблански би спечелил с лекота местните избори в Стара Загора. Но СДС заложи на арх. Иванов и загуби кметското място. После Иванов стана шеф на общинското ръководство на СДС и набързо изключи от партията петима председатели на местни клубове в Стара Загора - Радни Раднев, Петър Калчев, Динко Первазов, Катя Ковачева и СДС активистът Злати Златев. Опонентите му обявиха това решение за погазване на партийния устав, в който е написано, че само местните клубове може да изключват и да предлагат за изключване свои членове. Всички те са активисти на КТ "Подкрепа" и дори в момента искат да сформират структура на бъдещата партия на Константин Тренчев Демократичен алианс, обясни тогава депутатът от СДС Ваньо Цонов.

В Стара Загора също има барикада, която разделя депутати от ПГ на СДС. Двама от тях - Сашо Стоянов и Ваньо Цонов, даже спореха преди няколко месеца за лидер на регионалната организация в Стара Загора. Зад Сашо Стоянов са други двама депутати - Стефан Мазнев и Панайот Гърдев, а Цонов бе подкрепен от общинския председател арх. Иван Иванов, областния лидер Ваньо Цонов и областния управител Радомир Енев, които се ползват с протекцията на главния секретар Христо Бисеров.

В тази битка победи Ваньо Цонов.

Сега Страшният съд вероятно ще заличи регистрацията на общинското ръководство на СДС, с което победата ще кацне при Сашо Стоянов. Докладчик по случая е сливналията Иван Димов.





Костов изхвърли Калинкова, без да чака Страшния съд



За третата рана на сините - Добрич, се разбра преди няколко месеца, когато вече бившият областен управител Николай Илиев се разплака на една пресконференция.

"Новото общинско и областно ръководство на СДС сее страх и дух на реваншизъм. Не се чувствам изкупителна жертва. Чувствам се по-лошо", каза Илиев през сълзи.

Интересното в ситуацията на Добрич е в това, че проблемът още не е разглеждан от Страшния партиен съд, но по него вече има конкретно решение - Костов отстрани Жанина Калинкова. Тя си подала оставка, де. В Добрич нещата са ясни - там от едната страна на барикадата са депутатът Людмил Бешков (регионален шеф на СДС) и Жанина Калинкова (общински шеф на СДС и зам. областен управител), а от другата - депутатът Ганчо Стоянов (бивш регионален шеф) и Николай Илиев.

Бешков и бившата директорка на местната болница Калинкова свикаха регионалния съвет на СДС и взеха решение да махнат Николай Илиев, без да го изслушат. Обвиняват го, че продава имоти без търг в Кранево, че погазва закона за държавния служител, че е в директорските бордове на обувния завод "Добрич" и дружеството за селскостопанска авиация "Еър Добруджа". Бешков моментално депозира предложението за уволнение в Министерския съвет, което бе оформено като 70 страници доклад. Въпреки че Илиев отговори смислено на повечето от обвиненията, Иван Костов го смени.

Докато се клатеше областният управител Илиев, неговият застъпник



депутатът Ганчо Стоянов мина в нападение





Първо каза, че "председателката на общинския съвет на СДС Жанина Калинкова се държи като партиен секретар".

После Стоянов се похвали, че притежава сведения, които доказват, че "на общинската конференция на СДС мандатната комисия не си е свършила както трябва работата и изборът на д-р Жанина Калинкова е бил предрешен". Стоянов внесе жалба за това в контролната комисия на СДС. После беше внесена и втора жалба - за изчезнали парични средства в началото на кандидаткметската кампания на Калинкова - септември м. г. За финансирането на кампанията по това време отговаряше мъжът й Марин Диновски - той събирал по 500 лв. от бизнесмени, уж спонсорски пари, за да се видят с Иван Костов при откриването на кампанията. Костов мина за малко през Добрич, а парите изчезнаха. Казват, че Диновски си е купил кола.

Първите съмнения около Калинкова тръгнали още когато тя спечели с 64.11 на сто предварителните избори на СДС за кандидат-кмет в спор срещу бившия заместник-управител на Варненска област Петър Радушев, когато Добрич беше към черноморския град.

През май бе засилен натискът срещу Калинкова в Добрич. Петима местни активисти поискаха ново общинско събрание да избере нов председател на местния СДС. Те извадиха още нарушения, свързани с избора на Калинкова за общински председател - при гласуването са вписани хора, които в момента били в реанимацията на добричката болница; други пък гласували, без да имат право; имало нарушение и в комисията по избора. Ганчо Стоянов се закани още тогава, че ще даде опонентите си в партията на Страшния син съд. Така и стана. Вчера Людмил Бешков се опита да замаже аферите на Калинкова, но това едва ли ще хване дикиш пред Костов.

Общото в трите града бе, че за проблемни бяха обявени общинските организации на сините. Драмата в Стара Загора, Варна и Добрич няма да свърши с решенията на Страшния съд и Националния съвет. И няма да свърши не защото личностните конфликти ще продължат, а защото предстои следващата сцена - да се реши проблемът с избора на регионални ръководства. Защото утре ще научим, че общинските ръководства са нелегитимни и като такива са участвали в избора на регионалните ръководства.

Кой знае? Скоро може да се окаже, че и хората, които гласуваха на националната конференция, са били нелегитимни. Че е избран нелегитимен НИС...
 
Шефът на Страшния съд Иван Куртев обсъжда със Сашо Стоянов и Стоян Райчевски как стоят нещата в СДС-Стара Загора. Вероятно днес Националният съвет на сините ще нареди в Града на липите да се проведат нови избори за общинското ръководство на партията.
2671
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД