:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,672,686
Активни 741
Страници 15,251
За един ден 1,302,066
Консулт

Какво трябва да знаете от 1 юли - началото на здравната реформа

Неверието в смисъла на промяната и сред лекарите, и сред пациентите е огромно. Опасното е, че могат да си го изкарат едни на други
Снимка: Петър Ганев
"И да знаете, от 1 юли за всичко ще се плаща", съскат изнервени служителки и доктори по поликлиниките. Нищо такова няма. От 1 юли всички медицински услуги са безплатни за пациента. Той си ги е платил със здравната осигуровка. Но кой ти вярва.

Напрежението сред лекарското съсловие се покачва с всеки изминал ден. Тихата паника от последните месеци прерасна в истерия. Семейни доктори и директори на диагностично консултативни центрове обявиха, че ще бойкотират договарянето с касата.

Причините за лавинообразното недоволство и недоверието са много. Отношението на хората към здравната реформа е блестяща илюстрация защо по света бързо уволняват корумпираните. Не толкова за да се въздаде правосъдие, а за да не се демобилизира цялото общество и да не се скове съзидателната му енергия. Сега и най-идеалният модел за реформа в здравеопазването би рухнал и при най-малкия политически трус. В този смисъл бунтът на лекарското съсловие е по-скоро стихиен. Той се основава на предположението, че няма смисъл да започва нещо, което рано или късно ще бъде коренно променено в името на някаква нова политическа цел. След като реформираха българина икономически, данъчно и образователно, сега иде ред да реформират системата, която поне донякъде гарантира здравето и живота му. Не че е прокопсал от сегашното здравеопазване, но като съди по резултата на другите реформи, българинът с право не вярва в ползата и от тази.

На всичко отгоре шефовете на лекарския съюз, който бе призван да разясни сред съсловието всички детайли по Националния рамков договор и реформата, се смотаха някъде. Преди време те се обидиха на "Сега", защото казахме, че мърляво си вършат работата. Не бяхме прави. Те просто не си я свършиха. А съсловието, след като три пъти преизбира председателя си Димитър Игнатов, едва сега се сети, че депутатът е член на Националния съвет на СДС и няма право да бъде председател.



Истерията започна от късното приемане



на Националния рамков договор, в който са описани видовете медицински услуги и начинът на плащане. Той бе подписан на 27 април и бе обнародван в края на май. Дотогава нито един доктор не беше наясно какво се съдържа в него, въпреки че основните параметри бяха известни отпреди една година, 2 месеца по време на преговорите между касата и лекарския съюз журналистите бълваха информация за това какво е договорено и анализираха последствията. Докторите така и не повярваха, че 1 юли наближава, и изведнъж се оказа, че имат 2 седмици да си подадат документите в касата. Там те получиха пакет с проекта за своя договор. И се оказа, че не искат да работят по 10 часа - нещо, което се знаеше отдавна, че не искат да бъдат на разположение денонощно, че не искат да се споразумеят с колегите си за дежурствата, че не искат да имат много пациенти. И мнозина казаха - няма да сключим договора. Без да си дават сметка, че в големите градове лекарите са в повече и с бойкота си само ще облекчат институциите.

Сега



съществува риск недоволните доктори да си отмъстят



на пациентите за всичко. Но за да не го баламосват по поликлиники и кабинети, пациентът трябва да знае няколко неща. Първо, всички медицински услуги в доболничната сфера са абсолютно безплатни. В задължителните пакети за семейните лекари и специалистите са включени всички прегледи, медицински услуги и изследвания, които не се извършват в болница. Пациентът дължи само такса за преглед от 0,75 лева. От нея са освободени децата, социално слабите, войниците, военноинвалидите, затворниците и настанените в детски или старчески домове. Освен такса не плащат инвалидите, бременните, хора с вродени аномалии и хронично болни. Повечето от бившите участъкови терапевти се притесняват, че няма да могат да изпълняват пакета със задължителните прегледи, който включва минимални познания в областта на всички медицински специалности. Това по принцип не притеснява лекари, които са работили по разпределение на село. Когато медикът няма необходимата квалификация по дейностите от пакета, задължително трябва да изпрати пациента на специалист. В такъв случай обаче ще му се удържат парите, с които касата ще плати на специалиста. По този начин авторите на рамковия договор се опитват да постигнат 2 неща. Първо, до следващото договаряне след 6 месеца да фалират или да бъдат събрани данни за онези лекари, които са абсолютно некомпетентни и само препращат пациенти насам-натам. От друга страна, ще мотивират лекарите да четат медицинска литература и да инвестират пари и време в следдипломна квалификация.

В първите дни на юли някои лекари може все още да нямат договор с касата по чисто технически причини и да го сключат примерно на 5 юли. Те обаче нямат право да връщат пациентите, чиито талони са взели, обясниха от здравната каса. Дори и да сключи малко по-късно договор, лекарят ще получи пари за 3 месеца, считано от 1 юли.



Ако се налага консултация с тесен специалист,



не вярвайте на семейния лекар, ако той ви праща при конкретен колега с мотива, че другите ще ви вземат пари, защото нямат договор с касата. Всички специалисти са изявили желание да сключат договор, защото това им гарантира редовен поток пациенти. Така че пациентът може сам да си избере специалиста, при когото да отиде.

Лекарят задължително трябва да постави график с телефони и адреси за нощни и съботно-неделни дежурства. Ако не можете да се свържете с доктора или той откаже да дойде, звънете на "Бърза помощ". Те ще ви окажат помощ, но и ще напишат рапорт до касата, ако семейният лекар или неговият заместник не са били налице.

В никакъв случай пациентите не трябва да се вслушват и да подкрепят всякакви претенции на фамилните доктори. Засега част от тях искат отделно остойностяване на всяка дейност, която извършват. Какво ще се случи тогава? Отива пациентът с неидентифицирана болка в корема. Докторът застава с касовия апарат. Първо разпитва пациента и му чуква цена за снемане на анамнезата, после опипва корема и чука цената, после поглежда гърлото и пак чука. Така ще ви преглежда и изследва всичко, за което се сети, за да натрупа печалба. По тази система най-зле ще печелят най-добрите лекари, защото бързо ще поставят диагнозата.

Как могат лекарите да се провалят? Ако продължат постарому да размотават пациентите и да ги ругаят, преди следващото договаряне в края на годината те ще ги загубят. От следващата година обаче минимумът от 800 пациенти ще е задължителен. Ако не са в състояние да си покриват задължителния пакет медицински услуги поради слаба квалификация, те непрестанно ще губят пари.

Сега половината от проблемите на лекарите възникват заради отказа им да се разберат помежду си за дежурствата и разходите. Ако си играят номера, ще загубят или пациентите си, или договора си. И най-накрая и медицинската сестра. Здравният министър май очаква бедствие от 1 юли и затова изпраща 93 линейки на спешните центрове в страната и обеща увеличение на заплатите на спешните медици. Дано бедствието не вземе много жертви.
515
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД