75% от костюма на Георги Димитров е бил от дървесина, а бельото от чист памук. Това съобщи вчера полковник Георги Геров, който е бил 10 г. комендант на мавзолея.
Костюмите били правени в завод "Георги Димитров" в Сливен, а гащите и потниците - от фабрика "Пролетарий". Геров издаде и книга "Истината за мавзолея", която разкрива интересни подробности около съхранението на тялото на Вожда.
За да бъде направен истински цвят на лицето на Димитров, са били изследвани около 150 студенти. По този начин учените установили какъв е цветът на кожата на българина.
"Понеже аз съм спортист, а хората, които работеха в подземията на мавзолея, не излизаха по 24 часа, разреших да се играе тенис на маса", сподели полковник Геров.
В специализираната лаборатория, която се е намирала под саркофага, е било разрешено да влизат само лекарите. Всяка година мумията е била разсъбличана и по 35 дни е кисната в разтвор от спирт, дестилирана вода, глицерин и др. Във вторник и петък пък е било отделяно специално време за откритите части - лицето и ръцете. В мавзолея е била поддържана денонощно температура от 16 градуса и 75% влажност на въздуха. При промяна на тези данни е можело да постъпят непоправими последствия за мумията.
Мозъкът и сърцето на Димитров се съхраняваха в специална каса в едно от помещенията, разкри Геров. След като тялото е било изнесено от мавзолея за кремация, субпродуктите са били дадени на лекари и в момента не се знае къде са.
Тялото на Вожда е било пълно със стъклени топчета, за да лежи на дъното на ваната и да не изплува. "Не са верни слуховете, че само лицето и ръцете са били истински, а останалото било от дърво", каза Гергов.
Мумията на Димитров бе изнесена и изгорена през 1990 г., а работници от гробищата твърдяха, че балсамираното тяло е горяло цели 6 ч. в пещта на крематориума.
|
|