Гласуването на водачите на сините листи вчера мина под знака на скандала. Ръководствата на областната и общинските организации в Разград хвърлиха оставки заради решението на НИС да отреже Никола Николов от кандидат-депутатските списъци и да сложи Ергин Емин начело в региона. Депутатът Михаил Михайлов, който също отпадна от листите, нападна ръководството заради неуспешната коалиционна политика и липсата на политическа визия. Една областна организация се въздържа при гласуването на водачите, а пет бяха против.
"Ако ОДС не вкара 60 депутати в следващия парламент, както ръководството обеща, ще се иска оставка на НИС", закани се в кулоарите Никола Николов. Той упрекна сините шефове, че са отговорни за срива на доверие, който паднал от 13% на 6%. "СДС е очевидно жизнен и ще може да претърпи и това ръководство", каза Николов и обяви, че няма да напусне СДС.
Той разказа, че преди два месеца пратил мотивационно писмо в синята централа, с което дал заявка за кандидат-депутат. В него разкритикувал политиката на ръководството. "СДС е в тежка криза", каза и вчера Николов. Избраните водачи щели да демотивират още повече местните структури. "Политиците в СДС се оценяват не според качествата им, а според склонността им да правят компромиси", каза още той. Коалицията ОДС разфокусирала според него тезата, че на изборите СДС трябва да се бори за своята идентичност. Пред делегатите на Националния съвет Николов сравнил коалицията ОДС със софийската коалиция. "Това е съюз, базиран на пазарлъци, а не на принципи", казал депутатът.
"Причината да не бъда предложен за водач е това мотивационно писмо", каза вчера Николов. Лидерката Надежда Михайлова пък обясни, че мотивите й да не издигне Николов са в желанието й да разшири подкрепата за СДС в региона. Според запознати обаче депутатът натрупал прекалено много влияние в структурите на партията по места и се конкурирал с Михайлова кой ще успее да вкара повече свои депутати в следващия парламент.
"Проведохме допитване до всички 1200 членове в областта и пуснахме 10 000 анкетни карти сред симпатизантите", обясни подалият оставка шеф на СДС-Разград Мустафа Кючуков. Най-висока била подкрепата за Никола Николов. "Имахме и други добри кандидатури, но на нито един етап от номинациите Ергин Емин не е участвал", каза още Кючуков. Надежда Михайлова пък обясни, че Емин е един от основателите на СДС-Разград и се ползва с уважение в региона.
Синият депутат Михаил Михайлов, който също не е сред водачите, протестира в кулоарите на Националния съвет, че в повечето региони на първите места се спускат имена, които хората не познават. Той разказа, че от два месеца не можел да се свърже с Михайлова и заместника й Николай Младенов, за да говорят за грешките в политиката. "Когато се изказах против широка дясна коалиция, ми беше забранено да се появявам в медиите", оплака се още той.
Според Михайлов СДС е трябвало да се коалира с Костов, Мозер и Софиянски, защото това били реални играчи в дясно. "Това са партньорите на СДС, не е Яне Янев и "Гергьовден", които 7 г. работят против СДС", каза още депутатът. Според него коалиция ОДС е политическото харакири на синята партия. "За мен мрачната прогноза е, че в 40-ия парламент няма да има политическа сила СДС", заключи Михайлов.
Организациите в Ямбол, Кърджали, Разград, Хасково и Перник не подкрепиха водачите. В Кърджали са недоволни, че кандидатът Валентин Манев е бил член на БКП преди 1989 г. В правилата си за издигане на депутати сините забраниха бивши членове на компартията да бъдат предлагани за народни представители. "Хората няма да тръгнат след него", казали от кърджалийската структура. В Хасково пък са бесни, че за водач е сложен бившият шеф на кабинета на Иван Костов Николай Вълчев, който сега е в ДП. "Вкарваме депутати на Костов", обяснили от СДС-Хасково. В Перник не искали поставения начело Христо Марков.
"Водачите на листи са сериозната политическа армия, с която искаме да спечелим сърцата на демократично мислещите хора", тържествено заяви след заседанието Надежда Михайлова. Тя отново повтори, че целта на ОДС е да спечели мандат за съставяне на кабинет.
|
|