Съдебният процес в САЩ по програмата на ООН "Петрол срещу храни", в който обвиняем е и българинът Людмил Дионисиев, придоби ново измерение. Бившият генерален секретар на ООН Бутрос Гали се оказа добър приятел с южнокорейския гражданин Тонсун Пак, който бе обвинен в същия съд в Ню Йорк, че е получил милиони долари от Ирак, предаде Асошиейтед прес. Дионисиев и неговият американски съдружник Дейвид Чалмърс се явиха в понеделник пред съда и заявиха, че са невинни.
Морис Стронг, виден канадски бизнесмен, който в момента е специален съветник на генералния секретар на ООН Кофи Анан за Северна Корея, също призна за връзките си с Тонсун Пак, но отрече всякакво участие в хуманитарната програма за Ирак на световната организация. Стронг признава, че през 1997 г. Пак е инвестирал в енергийна компания, с която Стронг е бил свързан, но тази компания не е имала нищо общо с Ирак.
Бутрос Гали и Стронг са обект на подозрения заедно с няколко други бивши и сегашни служители на ООН, след като американските власти обвиниха миналата седмица Тонсун Пак, че е подкупил двама служители на ООН в скандала около програмата "Петрол срещу храни". Другите имена, които се чуват в коридорите на ООН, са на Кофи Анан, на бившия шеф на персонала на Анан - Икбал Риза и на покойния Исмат Китани, бивш иракски посланик в ООН, отбелязва Асошиейтед прес.
Четирима са обвинените в Ню Йорк за предполагаемо участие в схема за изплащане на милиони долари подкупи на режима на Саддам Хюсеин, за измами и нарушаване на международните санкции. Това са българският гражданин и постоянен жител на САЩ Людмил Дионисиев, американският бизнесмен, собственик на фирмата "Бейойл" Дейвид Чалмърс, британецът Джон Ървинг и южнокореецът Тонсун Пак. "Бейойл" е първата американска фирма, започнала да работи през 1996 по възлизащата на 67 милиарда долара програма за Ирак "Петрол срещу храни", и първата, изправена пред американски съд за злоупотреба с тази програма.
Адвокатът Барт Далтън заяви пред сградата на съда, че Чалмърс и Дионисиев не са виновни и очаква да бъдат свалени обвиненията срещу тях. Съдията Дени Чин не промени решението си двамата да останат на свобода срещу гаранция от по 500 000 долара. Прокурорите ще поискат Ървинг да бъде екстрадиран от Великобритания.
Чалмърс и Дионисиев бяха арестувани в четвъртък миналата седмица в жилищата им в Хюстън. Федералните власти в Манхатън ги обвиниха, че са измамили ООН с най-малко 100 милиона долара, които трябвало да бъдат използвани за хуманитарна помощ за иракчаните. В случай, че бъдат признати за виновни по всички обвинения, Чалмърс, Ървинг и Дионисиев могат да бъдат осъдени на 62 години затвор и глоба от 1 милион долара.
заглавието да се чете наопаки, естествено
Скандалът в ООН започна отдавна и комунистическо леке като дионисиев едва ли с нещо ще повляе на световната организация, освен че е взимал бакшиши като разсилен...'Достоен' завършек на свински живот за дионисиев-в килия с негър и чико, каква по-добра съдба за български комуняга