САЩ отказаха да издадат входни визи за водачите на парламентарните делегации на Куба и Югославия, поканени на конференция на Интерпарламентарния съюз в сградата на ООН в Ню Йорк, съобщи Ройтерс. За форума в САЩ пристигнаха представители на законодателните органи на 170 страни, сред които е и председателят на НС Йордан Соколов.
Според говорителя на Държавния департамент Филип Бейкър решението да се откажат визи на пратениците на Хавана и Белград се базирало на "националните интереси на САЩ". Бейкър отказа подробности, както и коментар по предизвикалото особено учудване сред медиите в САЩ недопускане на шефа на кубинската Национална асамблея Рикардо Аларкон. Той многократно е идвал в САЩ, бил е представител на своята страна в ООН и се смята за основен двигател на затоплянето напоследък на отношенията между Хавана и Вашингтон. На неговите дипломатически умения се приписва и решението на САЩ да върнат кубинчето Елиан Гонсалес в Куба.
Председателят на Интерпарламентарния съюз Неджма Нептулах, шеф на Горната камара на индийския парламент, изрази на пресконференция съжалението си заради принудителното отсъствие на Аларкон.
САЩ не допуснаха на форума и двама ирански парламентаристи, въпреки че издадоха виза на шефа им Мехди Кароби. Американските власти се аргументираха с "историята на насилието" срещу граждани на САЩ в Иран.
Самият Конгрес на САЩ също няма да участва в срещата на Интерпарламентарния съюз, защото от 1996 г. не си е плащал членския внос, сочи Ройтерс.
Интерпарламентарният съюз не е орган на ООН, но работи в тясно сътрудничество с нея и провежда срещите си в нейните сгради. Сегашният форум предхожда само с броени дни специалната среща на върха в Ню Йорк на 150 световни лидери, посветена на новото хилядолетие. В нея ще участва и българският президент Петър Стоянов.
|
|