Главният секретар на МВР ген. Бойко Борисов се обяви срещу промените, които забраняват вземането на ЕГН при продажба на карти за мобилни телефони.
Комисията за регулиране на съобщенията (КРС) е изпратила писма до всички оператори, които налагат забрана по чл. 197 на Закона за далекосъобщенията. Според него мобилните оператори имат право да изискват само името и адреса на гражданите, но не и ЕГН.
"Това пряко препятства борбата с престъпността. В другите държави при продажба на карти се изискват серия документи, които позволяват лицето да бъде открито бързо и лесно", се мотивира Борисов.
Според него забраната ще доведе до абсолютен хаос и невъзможност правоохранителните органи да си вършат работата. А липсата на ЕГН ще затрудни установяването на телефонните терористи.
Той посочи като пример най-често срещаните имена и абонати, които не са дали актуален адрес в декларация до общината. Борисов припомни закона, където е записано, че може да се посочи име. Юристите обаче могат да го тълкуват като необходимост от собственото име, а не фамилията.
Главният секретар допълни, че интересите на оператора трябва да се защитят, когато потребителите не плащат сметките си в срок и се прибягва към съдебна процедура. Нарушителите стават неоткриваеми, ако липсват съответните данни за тях, и операторите нямат шанс да си получат парите, коментира генералът.
Досегашната практиката е, когато съдия-изпълнител наложи забрана за задгранични пътувания на някого, данните му да се подават на Гранична полиция и тя му налага ограничение за напускане на страната. "Решението на КРС би предизвикало сериозни сътресения", добави Борисов.
Той е изпратил писмо до КРС, в което излага аргументите си срещу инициативата й.
Не сме забранявали нищо на мобилните оператори. Пратихме им писма, с които напомняме, че трябва да спазват член 197 на Закона за далекосъобщенията, отговориха от КРС. В момента далекосъобщителният регулатор обсъжда да впише тази забрана и в лицензите на мобилните и фиксираните телефонни оператори. Причината е, че при подписване на договор служителите снимат лицето от личната карта, където се намира и ЕГН на клиента. Гражданският номер се отбелязва и във фискалния бон, с който се плащат сметките. Това обаче е забранено от Закона за защита на личните данни.
Мамичката и разката Пожарникарчето
Редактирано от - Оле Отвори-дупенце на 25/4/2005 г/ 22:05:30