:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,708,185
Активни 440
Страници 19,115
За един ден 1,302,066

Бизнесът иска да уволнява по-лесно

Малките фирми да могат по-лесно да уволняват работниците, предложи на дискусия за трудовия пазар зам.-председателят на БСК Дикран Тебеян. Работодателите искат в предприятия с персонал до 50 души предизвестието за освобождаване на служител да бъде 15, вместо 30 дни, а обезщетението да е половин заплата, вместо цяла. Така малките предприятия ще са по-конкурентоспособни, защото лесно ще назначават и ще намаляват броя на работниците, ако производството им не върви, аргументира се Тебеян. Той обясни, че и сега това е масова практика, но е по-добре да се върши легално.

Подобна промяна противоречи на европейските изисквания - не може да се прилага двоен стандарт за предприятията, контрира го зам.-председателят на КНСБ Пламен Димитров. Тебеян отново настоя и за промени в Кодекса на труда, с които работното време да се променя според сезона. От промяната ще се възползват главно заетите в туризма, селското стопанство и строителството. Това е възможно и няма пречки да не се направи, съгласиха се и синдикатите. Сега кодексът разрешава първо удължаване на работния ден, а после компенсация, но за не повече от 4 месеца годишно.

Преди време Световната банка ни критикува, че работното време и възможностите за уволнение на служителите не са гъвкави. По тези показатели България изостава от Украйна, Унгария, Хърватия и Румъния. В Украйна например е 8 пъти по-лесно да се съкрати работник.
5
538
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
5
 Видими 
25 Април 2005 23:06
Време е и Божидар Данев да си купи самолет като "работодателя" Божков. Хайде де, ще дават от поверените им пари на разни, които твърдят че са си ги изработили. Ужас! Време е да попитаме както при т.нар. социализъм - въженцата сами ли да си носим или от съюза на работодателите ще ни дадат. (Купени с някой откраднат лев от някой европейски или соросов фонд. Както брат Василев открадна куп пари уж за да преобразува фреоновото производство пък той го преобразува като го унищожи).
Та такива печени "работодатели" не само поверените им пари ще угробят. Каквото и да им отстъпиш - пак ще му намерят "съвременно мениджърско решение". И сега не плащат и договорените заплати - камо ли обезщетение. Не сме народ а ... - П.Р. Славейков.
26 Април 2005 12:08
За съжаление си прав Джей Джей,
Да вземат първо да плащат редовно и да осигуряват както е по закон .
Ако не могат - тогава кому въобще са нужни.
Показателно е , че по тази тема има само 2 (два) постинга.
26 Април 2005 12:17
Хаха ха , намерили сравнение с кои страни. Какво знае БСК Дикран Тебеян или КНСБ Пламен Димитров или Божидар Денев , тези наядено червени капиталисти , които превърнаха синдикатите си и синдикалната идея в България и Стапонската камара в еднолично дружество ?Какво разбират от истинска синдикалната идея и защитата на труда , както и трудови законодателства , каквито има в развитите европейски страни? Може ли българинът да прави стачки , кой ще му позволи и кой ще го спаси от глад по време на стачки ?Кой ще му защити интересите , когато го уволнят неправилно , кой ще му плати разноските за делата ?Кой кой кой ?Срам и позор , че тези червени барони , получили богатствата си с безсрамни кражби, продължават да имат обществени позиции!

26 Април 2005 15:44
Това за малките фирми е глупост. Иначе наистина трябва по-гъвкаво законодателство на трудовия пазар. Защото при една криза по-лесно ще фалира фирмата, отколкото да се запази чрез освобождаване на работници. Например "масовото уволнение" - "най-малко 20 (работника или служителя) в предприятия, независимо от броя на работниците и служителите, за период от 90 дни." т.е. нищо. Ако фирмата има 5000 работници и служители - може да се освободят най-много 20 и то за три месеца. Иначе се влиза в процедура на "масово уволнение" и заедно с консултациите, обсъжданията, процедурните срокове и предизвестия ще минат 4-5 месеца (достатъчно време да фалира фирмата).
С инвалидите и трудоустроените е още по трудно. При тях се искат още разрешения от ТЕЛК и Инспекция по труда. А ще дадат ли съгласието си е отделен въпрос. Тук вече за време не говорим.
И още много ограничения: КТД, синдикати...
Това е когато се спазват законите. Затова много работодатели не спазват законите. Което в крайна сметка е за сметка на работещите.
Та трудовото законодателство трябва да е по-гъвкаво и по-изпълнимо. Всички имат интерес от това. Пък това искат и европейците.
26 Април 2005 23:09
А сега какво му пречи? Някой проверявал ли е каква част от работещите са на светло, как ги осигуряват и какви има са трудовите договори?
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД