МВФ ще играе координираща роля при участието на международните капиталови пазари в предотвратяването и разрешаването на международни финансови кризи. Фондът има ограничени ресурси и затова не може да се счита за кредитор от последна инстанция. Това заяви шефът на МВФ Хорст Кьолер, който откри вчера в Прага годишната среща на фонда.
Много важно е да се концентрираме върху стабилността на световната финансова система, каза Кьолер и напомни, че частните капиталови потоци могат да бъдат както източник на растеж, така и на кризи.
Висши представители на МВФ вече заявиха на българската делегация, че тенденцията е в бъдеще да разчитаме да набираме средства чрез финансови инструменти, а не само на кредити от МВФ.
Според Кьолер инвестиционният капитал трябва да се насочи към развиващите се страни, за да помогне за преодоляване на бедността в тях. Нов финансов инструмент за борба с бедността, насочен към Африка и Латинска Америка, въвежда Световната банка. 20% от населението в света получават повече от 80% от световния доход, заяви в речта си шефът на Световната банка Джеймс Улфенсън. Ние живеем в един свят, а не в два и справянето с бедността е наше задължение, каза той. Ето защо ще бъдат опростени дълговете на 10 от най-бедните държави, като броят им ще бъде увеличен на 20 до края на годината.
България също ще трябва да участва в опрощаването на дълговете на най-бедните, някои от които са ни длъжници от социалистическите времена. В замяна Муравей Радев е поискал да бъде увеличен процентът от дълга ни към Парижкия клуб, който ще бъде вложен в инвестиции у нас. Засега имаме договорка само за 10%.
ОТКАЗ
Ново тригодишно споразумение между МВФ и България вероятно няма да има. Това е станало ясно на срещата между нашата делегация, шефа на МВФ Хорст Кьолер и зам.-шефа на фонда Стенли Фишер. Причината е, че фондът преосмисля цялостната си стратегия и условия за сключване на дългосрочни споразумения. Вероятно ще се отпускат заеми само на малки страни с проблеми в платежния баланс.
"Валутният борд в България върви, но не бива да има прекален ръст на заплатите", ни посъветва Фишер. Той подчерта, че фондът ще продължи да работи с България.
|
|