:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,688,330
Активни 734
Страници 30,895
За един ден 1,302,066
Казус

Как се става хаджия по паспорт

Желаещите добавката към името си по наследство трябва да докажат пред съда "важните обстоятелства" за това
"Неотдавна бях признат за ХАДЖИЯ поради посещение в Светия град. Направих постъпки пред общината и това звание беше прибавено към името ми, без да се прибягва до съдебен процес. Считам това за правилно, защото не става дума за изменение на собственото ми име, а поради настъпване на един безспорен факт към собственото ми име се прибавя и званието "Хаджи".

Сега във връзка с издаване на новите паспорти моите низходящи - син и внуци желаят към презимето им да се прибави и моето звание "хаджи". И тук както в горния случай става дума за промяна на презимето - званието, което синът ми и внуците могат да носят, тъй като имам издаден документ за това. Моля да ми отговорите следва ли низходящите ми да водят съдебен процес, за да бъде прибавено званието "хаджи" към фамилното име или това следва да сторят органите на общината въз основа на признатото ми право да нося това звание, за което ми е издаден и съответен документ - нов акт за раждане - Удостоверение от 01.12.1995 г. Пита Хаджи Рахим Хасанов Аптулов от гр. Сливен



Поставеният проблем за промяна на имената сега е решен подробно в Закона за гражданската регистрация (ДВ,бр.67 от 27 юли 1999г.).

През 1995 г. е действал друг нормативен акт и общината в гр. Сливен правилно е прибавила званието "Хаджи" към имената на лицето (по-точно поставила ги е преди тях), тъй като самият гражданин е поискал това поради посещението му в Светия град. Последното представляваше една правна възможност за лицата, а не беше задължение на общинската администрация. По време на добавката "хаджи" е действал Законът за имената на българските граждани (отм.). В нашето законодателство няма специална норма, която да задължава общините да прибавят или допълват такива приставки или наставки само заради подобни сами по себе си много важни посещения на религиозни светини. Тогава бе необходима и писмената воля на самия заинтересован гражданин.

По сега действащия правен ред е необходимо синът и внуците на нашия читател да заведат дело в районния съд, ако желаят да се прибавя към бащиното си, респективно към фамилното си име званието "хаджи". Съгласно чл.12 и чл.13 от Закона за гражданската регистрация (ЗГР) собственото име на всяко лице се избира от родителите му и се съобщава писмено на длъжностното лице по гражданското състояние при съставяне на акта за раждане. Ако двамата родители не постигнат съгласие за името, длъжностното лице вписва в акта за раждане само едно от имената, предложени от родителите.

Бащиното име на всяко лице се образува от собственото име на бащата и се вписва в наставката -ов или -ев и с окончание съобразно пола на детето, освен ако семейната, етническата или религиозната традиция на лицето налага друго. За извънбрачните деца е дадена възможност майката по сходен ред да използва личното си име за бащино, а това на собствения си баща за образуване на фамилно име на новороденото.

Промяна на собственото, бащиното или фамилното име се допуска от районния съд въз основа на писмена молба на заинтересования, когато то е осмиващо, опозоряващо или обществено неприемливо, както и в случаите, когато важни обстоятелства налагат това - чл.19 от ЗГР.

В конкретния случай ако са пълнолетни синът на читателя и внуците му, могат да се позоват на "важни обстоятелства" и са длъжни да докажат на съда съображенията за исканата добавка към имената си. В делото като страна се привлича общината, която е съставила акта за раждане или тази по постоянното местоживеене на ищеца. Задължително е и участието на прокурор. Тези дела могат да се движат при условията на "Бързо производство" по реда на Гражданския процесуален кодекс, което е голямо улеснение за гражданите.
12549
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД